Wpis z mikrobloga

Pierwsza niespodzianka po powrocie do Australii - jest już w obiegu hucznie zapowiadany nowy 5-dolarowy banknot o którym było głośno jakiś czas temu również w polskich mediach.

Projekt jak na razie wzbudza mocno mieszane uczucia wśród australijskiego społeczeństwa. Według mnie jednak prezentuje się rewelacyjnie. Zachowany został rozmiar oraz ogólne wzornictwo starej piątki, poszerzone o szereg nowych zabezpieczeń z charakterystycznym przeźroczystym paskiem przecinającym całą szerokość banknotu (ponoć pierwsze takie zastosowanie na świecie).

Bank Rezerw Australii jest bardzo dumny z nowego projektu, na każdym kroku podkreślając zaangażowanie szeregu ekspertów od podrabiania pieniędzy wyraźnie chce zaznaczyć próbę wzniesienia się na zupełnie nowy poziom światowego zabezpieczania nośników płatniczych. Australijskie pieniądze już od jakiegoś czasu były charakterystyczne nie tylko ze względu na swoją barwną kolorystykę ale także, jako pierwsze na świecie, z użycia do produkcji polimeru zamiast tradycyjnego papieru (tzw. plastikowe banknoty).

Nowa piątka ma posiadać także wbudowane w materiał dwie wypustki (a nie nadrukowane jak dotychczas, które z biegiem czasu ulegały sprasowaniu) mające znacznie poprawić użyteczność wśród osób z zaburzeniami widzenia. Co ciekawe, ta inicjatywna, jak sam Bank Rezerw przyznaje, została podjęta na skutek lokalnej petycji stworzonej przez niewidomego nastolatka.

Sceptycy zarzucają nowemu projektowi brak rozwiązania starego dowcipu, jakoby po złożeniu banknotu w odpowiedni sposób, marynarka Elżbiety II z jej szyją miały tworzyć wizerunek paszczy wieloryba... ekhem... "robiącej dobrze". Według mnie jednak jest to raczej mocno podkolorowany żart niż teoria spiskowa i projektanci usuwając go mogliby tylko niechcący potwierdzić zasadność tej miejskiej legendy.

Co jednak ciekawe, udało mi się zauważyć kilka automatów w kasynie oraz parkomatów obostrzonych ostrzeżeniami o tymczasowej nie akceptowalności nowego pieniądza. To może stanowić rzeczywisty problem, postaram się dowiedzieć więcej na ten temat.

Nowe wzory banknotów 10, 20 i 50-dolarowych mają się systematycznie pojawiać w następnych latach.

#wanderlust - tag z mojej obecnej tułaczki po Oceanii oraz wyspach południowego Pacyfiku.

#podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #swiat #zainteresowania #numizmatyka #ekonomia
Dwadziescia_jeden - Pierwsza niespodzianka po powrocie do Australii - jest już w obie...

źródło: comment_82NnK8aJxRrnoadMBt17ZGpxbmwdInSd.jpg

Pobierz
  • 14
@x2one: @OverRide: nawet nie wiedziałem, bardzo fajny projekt, będę musiał uzupełnić kolekcję:)

@benozox88: @srtwsm: @catch: tak jest, wszystko się zgadza. Polimer jako materiał do produkcji banknotów stosowany jest obecnie w kilku krajach a ich grono systematycznie się powiększa (w Australii ten pomysł zadebiutował).

Przezroczyste "okienka" również występują na różnych krajowych środkach płatniczych (z resztą było też, mniejsze, na poprzedniej australijskiej piątce), to ze zdjęcia jest bodajże jako