Wpis z mikrobloga

Wykopiecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kolejny krok w kierunku tańszych lotów w kosmos. SpaceX ogłosiło, że podczas misji CRS-11 poleci na ISS ten sam Dragon który brał udział w misji CRS-5 dzięki czemu firma skupi się na budowie i produkcji załogowego Dragona którego pierwszy start jest zaplanowany na 2017 rok

Link do znaleziska

SpaceX wyśle używanego Dragona ponownie na ISS.

#kosmos #kosmicznapropaganda #spacex #ciekawostki #technologia #mikroreklama
O.....Y - Wykopiecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kolejny krok w kierunku tańszych lotów w kosmos....

źródło: comment_694FxrVsML6sWkrFTAcgxfIkqRVkNmi3.jpg

Pobierz
  • 32
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

OCISLY - Of Course I Still Love You (Marmac 304) – “Oczywiście, że wciąż cię kocham” – Pseudonim barki ustawianej na Atlantyku, służącej jako lądowisko dla pierwszego stopnia rakiety. Następca JRTI.
ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Jestem botem

@OCISLY: załogowy dragon ma polecieć w przyszłym roku? Raczej bez załogi chyba, że na atlasie. Do pojazdu wynoszonego przez Falcona 9 w życiu bym nie wszedł, no chyba że byłby napędzany raptorami :)
@ryo1987: @OCISLY:

Akurat używane kapsuły to standard

Czyżby? Jakie na przykład kapsuły były zdolne do wielokrotnego użytku?

Soyuzy są jednorazowe. Shenzou też. Jeśli dobrze pamiętam, Mercury, Gemini i Apollo też były jednorazowe. One wszystkie mają jednorazowe osłony termiczne, których nie da się łatwo wymienić.

Ze statków transportowych, odwiedzających ISS, tylko Dragony w ogóle mają jakąś osłonę termiczną. Progresy, ATV, H-II i Cygnusy spalają się w atmosferze po odłączeniu od stacji.
@OCISLY: merliny są świetne, ale pierwszy człon falcona 9 ze zbiornikami paliwa nie należy do najbezpieczniejszych i najbardziej niezawodnych. Chciałbym być takim optymistą jak ty, ale wielce wątpię żeby w 2017 ktokolwiek poleciał na orbitę w załogowym dragonie.
@OCISLY: @dzangyl:

Merliny to najbardziej niezawodne silniki które kiedykolwiek powstały.

Kontrowersyjne stwierdzenie. Fakt, latało ich dużo (250+ ?) i sprawują się BARDZO dobrze, ale w CRS-1 jeden z Merlinów miał problemy z ciśnieniem i musiał zostać awaryjnie wyłączony. Było to dość gwałtowne i rakieta straciła trochę części (imponujące było to, że nie #!$%@?ęła, tylko poleciała dalej -- kevlarowe osłony robią swoje).

Dla porównania, RD-180 odbył 65 lotów i ani razu
@ryo1987:
Dragon już lata, ale nie wielokrotnie. CST-100 jeszcze nie ma. Czy Starliner poleci w przyszłym roku... czort wie. Mają opóźnienia. A co dopiero o locie 2x. Bo po pierwszym locie dopiero dogoni Dragona. Drugim go przebije, jeśli poleci drugi raz przed CRS-11. Mam nadzieję, że to się nie stanie, bo to by oznaczało spore opóźnienia dla SpaceX.
@Sh1eldeR: Nie zdążyłem wyedytować, że racja jest po Twojej stronie, bo w tym wszystkim chodzi o to, że SpaceX, po raz kolejny wyprzedza konkurencję i wyznacza czym jest standard.
Ja już nie mam więcej argumentów w tej dyskusji, chyba, że po raz kolejny miałbym być upierdliwy i dokładny to bym jeszcze powiedział, że Blue Origin ma kapsuły wielokrotnego użytku... Ale obaj wiemy, że to inna liga.
@ryo1987:
Jasne. Ja nie uważam tego za aż tak kolosalne osiągnięcie inżynieryjne, bo od paru lat się czyta że wszyscy twórcy nowych kapsuł to robią i nie napotyka to jakichś kolosalnych przeszkód, ale... nie ma co umniejszać roli i uznania dla SpaceX. Bo tu są znowu na szpicy.
pierwszy człon falcona 9 ze zbiornikami paliwa nie należy do najbezpieczniejszych i najbardziej niezawodnych


@dzangyl: chyba drugi, w pierwszym nigdy nic nie jebło

Do pojazdu wynoszonego przez Falcona 9 w życiu bym nie wszedł


@dzangyl: Ja bym wszedł do wszystkiego co ma normalny launch abort (Dragon ma). Gorzej np. z wahadłowcami, gdzie awaria SRB = śmierć w większości przypadków.

@Sh1eldeR: Jeśli chodzi o niezawodność to Merlin 1D nie zawiódł