Wpis z mikrobloga

#analizabibilijna
Notatki są głównie skierowane na mnie,nie dla ogółu. mogę ominąć sprawy które są dla mnie oczywiste i nie są dla mnie warte zapisania. Czytam Biblie nie jako katolik, a jako (co najwyżej) chrześcijanin, jednak próbuję patrzeć z punktu widzenia katolika, chrześcijanina czy żyda.
[]-własne zdanie, interpretacja, wtrącenie itp

Pięcioksiąg - Jest wierzone przez żydów, że w większości jest to przekaz słowny od Mojżesza(jeśli dobrze zrozumiałem ze wstępu). Na Pismo wpływ 4 kultur(źródeł), jahwistyczna, elohistyczna, deuteronomiczna i kapłańska. Nie jest autorstwem jednego autora.
"Prawda religijna może być przekazywana w sposób abstrakcyjny lub poprzez symbolikę. W ostatniej formie występuje w mitach,. Stykamy tu się z prawdą dynamiczną.
Mit nosi na sobie cechy ponadczasowe, gdyż w nim przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zjednoczone są w stale powtarzającym się cyklu."
Dwie linie - kolista-mit, prosta-historia.

"W przeciwieństwie do mitów wypadki w pierwszych rozdziałach Rdz są wstępem do historii. Stąd nie można uznać raju, opowieści o pierwszych rodzicach czy ich grzechu za mity, gdyż zachodzi tu początek historii"[???, raj jest historią?]
schemat często spotykany w Izraelu:przymierze, grzech, kara i pojednanie.
W wstępie jest ciekawy kawałek który mówi jakie prawdy można znaleźć w księdze Rodzaju(poniżej). Po skończeniu księgi, prawdopodobnie zobaczę, z czym się zgadzam, z czym nie, co zauważyłem, a czego nie.
Tutaj jest ten fragment:


Zaczynamy:
Bóg stwórca (ofc)
Dzień pierwszy - Niebo i ziemia->Światłość->"Widząc że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności(wartościowanie, oddzielanie dobra od zła? Ciemność istniała przed światłem(logiczne, ciemność to brak światła)->światłość dniem, a ciemność nocą
Dzień drugi - Powstanie sklepienia pośród wód które oddzielało wody pod sklepieniem i wody nad sklepieniem[Żydzi wierzyli że niebo nad nimi(nie "Niebo") jest wodą?
Dzień 3 - Utworzenie ziemi, przez odgarnięcie wód->jako że dobre - roślinność z owocami->Bóg widział że były dobre[jakie to ma znaczenie że dobre?]
[Nazywanie coś znaczy? ciemność nocą, wody morzem itp?]
Dzień 4 - Ciała niebieskie, aby oddzielały dzień od nocy, a także wyznaczały dni i lata;aby świeciły nad ziemią[Wcześniej dzień i noc istniały razem i współistnie? I skąd światło bez słońca?*]
*żeby było jasne, wiem że opis stworzenia jest umowny i nie należy na nim się opierać, po prostu ciekawi mnie jak to sobie wyobrażali
Dzień 5 - Zwierzęta wodne i ptactwo
Dzień 6 - Zwierzęta lądowe-> Człowiek na podobieństwo Boga[co ciekawe został użyty zaimek "nasz" w "na Nasz obraz", czyli liczba mnoga. Nie sądzę by to o czymś świadczyło, ale warto zaznaczyć] ->Niech panuje nad zwierzętami i ziemią[wyższość nad zwierzętami?(i jak mówi retoryka chrześcijańska-odpowiedzialność)]
[Co może oznaczać że stworzył nas na własne podobieństwo, chodzi o naturę wyższą/duchową? Jak bardzo jesteśmy i w czym podobni do Boga i jeśli my jesteśmy podobni do niego, to on do nas też,
i czy tu chodzi tylko o ducha?(pewnie tak)(btw.Nie powinno chodzić o wygląd).]
Pierwszy opis stworzenia człowieka - "stworzył mężczyznę i niewiastę" [ Nie ma kolejności stworzenia][liczba pojedyncza (mężczyzna i niewiasta) raczej nie jest wiążąca i nie wskazuje na jedynie jednego i jedną], i do nich mówił by się rozmnażali, zaludnili ziemie i mieli władanie nad nią. Pokarmem dla człowieka są rośliny przynoszące ziarno i "wielkie drzewo którego owoc ma w sobie nasienie"[tylko jedno drzewo(?), więc prawdopodobnie chodzi o Eden. Plus warto zauważyć że dieta w Eden była istnie wegańska]. Dla wszystkiego co ma w sobie pierwiastek życia i rusza się po ziemi, pokarmem będzie trawa zielona.[brak drapieżników]. Bóg widział że wszystko co uczynił było bardzo(!) dobre[może chodzić że jako całość. Jak bardzo farba i płótno mogą być piękne osobno, razem będą piękniejsze]
Dzień siódmy -> Bóg skończył swoją pracę i pobłogosławił "ów siódmy dzień i uczynił go świętym"[Ten ów dzień, to pewnie nie chodzi o ten konkretny dzień, bo to trwało wieki. Według retoryki judaistycznej miało to symboliką dnia soboty(Szabat). Może też być, że ten siódmy dzień jest teraz i Bóg już nie tworzy, a może nawet nie interweniuje(wbrew retoryce kościoła). Ewn. siódmy dzień, jako że był błogosławiony mógł trwać przez czas przebywania ludzi, czy też Adama i Ewy w Edenie, aż do grzechu, który splugawił ziemię. Ważne w interpretacji jest znaczenie słowa błogosławić i święte. Z wikipedii "Hebrajskie słowo święty oznacza oddzielony i ma ono w Biblii dwa aspekty: oddzielenie od czegoś i oddzielenie dla czegoś. Najprościej mówiąc jest to oddzielenie od grzechu dla Boga" - i ta definicja oznaczały by, albo by niedziele były oddzielone i były specjalnie dla Boga, lub że czas okres po stworzeniu świata był oddzielony od grzechu, bez grzechu, co wyklucza nam możliwość, by ten okres trwał do dzisiaj, lecz mógłby obejmować czas aż do 1st grzechu. Co do błogosławieństwa, z ang. wiki ""To be blessed" means 'to be favored by God'. Czyli po prostu że została "Zatwierdzona" przez Boga(to nam niezbyt ewn.ogranicza ramy czasowe, a do soboty jako takiej też pasuje)]
Drugi opis stworzenia człowieka[Napewno nie z przypadku jest to drugi opis. Można wnioskować że drugi jest mniej ważny, bardziej mitowy] -> Gdy Bóg stworzył niebo i ziemię[dzień 3], nie było żadnej roślinności, bo Bóg nie zsyłał deszczu i nie było człowieka który by uprawiał ziemię, lecz woda wytryskała z ziemi i wtedy stworzył człowieka z prochu ziemi i tchną w jego nozdrza tchnienie życia[dusza? czy po prostu życie?][ciekawe że jest to sprzeczne z pierwszym opisem]. Potem stworzył ogród Eden i umieścił tam człowieka. Na rozkaz Boga urosły wszelkie drzewa, w tym, na środku, drzewo życia oraz drzewo poznania dobra i zła. Bóg przekazał człowiekowi że może jeść ze wszystkich drzew, ale nie z poznania dobra i zła, bo niechybnie umrze. Potem uznał że nie jest dobrze by człowiek był sam, więc stworzył dla niego pomoc, zwierzęta i dał mężczyźnie prawo do nazwania ich, lecz żadne nie było wystarczającą pomocą[Bóg omylny??]. Więc stworzył kobietę z żebra mężczyzny[co symbolizowało że ma tą samą naturę co mężczyzna, bo z niego się wywodzi. Mogłoby też oznaczać że kobieta jest istotą podrzędną do mężczyzny, ale na pewno nie że jest podrzędna do zwierząt]. "Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta"[nadanie określenia przez mężczyznę(co ewn. sugeruje podrzędność), ale jest to określenie związanie z określeniem mężczyzny(hebr. isz i iszsza, mężczyzna i niewiasta)].
"Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle , że stają się jednym ciałem " [Silne nakazanie monogamii i nierozłączności małżeńskiej. Prawdopodobnie nalot z tradycji Judaistycznej(w sensie że niekoniecznie w przekazach słownych się zawierało, ale nie powinno być to ważne, bo Pismo Święte było pisane pod nadzorem Boga, więc nie powinniśmy patrzeć jest od Boga, a co nie (oczywiście przy przyjmowaniu punktu widzenia chrześcijanina, czy żyda)]
Wąż kusi niewiastę by zjadła owoc, bo od niego na pewno nie pomrze, a pozna dobro i zło jak sam Bóg.[symbol destruktywnego pragnienie wiedzy?]. Gdy dowiedziała się owoce z drzewa są źródłem wiedzy, widziała drzewo jako piękniejsze[pragnienie wiedzy]. Skosztowała owoc i dała mężczyźnie który był przy niej[czyli prawdopodobnie też przy wężu, imo nie ma co obarczać niewiasty grzechem]. Jak wcześniej nie zwracali uwagi na nagość, teraz się zakryli[nie uzasadniony wstyd, spowodowany jedynie wiedzą]. Jahwe pyta się kryjących się ludzi dlaczego się kryją[niewiedza Boga?], a oni się tłumaczą zrzucając winne na innych(mężczyzna na kobietę, kobieta na węża), co wskazuje na negatywne cechy. Kara dla węża[kara za grzech] i wprowadzenie nieprzyjaźnie między kobietę i węża i ich potomstwo; "ono zmiażdży ci głowę , a ty zmiażdżysz mu piętę" (wg. interpretacji katolickiej, nawiązuje to do walki ludzi z szatanem i że szatan poniesie klęskę("no zmiażdży ci głowę"?), a także że jest tu mowa o Maryi i Jezusie(trochę nie ogarniam w jakim sensie, ale szczerze mówiąc takie proroctwa na siłę(tak to widzę) mnie mało interesują.)].
Kara dla kobiety-wielki trud brzemienności, ku mężowi będzie kierowała pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą. Dla mężczyzny (bo posłuchał żony) - przeklęta będzie ziemia z twojego powodu(wg. przypisu - tylko to że z trudem będzie ją uprawiał, ja uważam że może to być na większą skalę. Jeśli on będzie miał problemy, to i zwierzęta, może przez to będą mięsożerne(nawiązanie do pierwszego opisu)] i z trudem będzie zdobywał pożywienie, aż wrócisz do ziemi z której został wzięty(z Edenu, raju)[niby nie ma wspomnienia że kobieta wróci, ale nie sądzę by to coś znaczyło]. Nazwanie żony Ewą. Bóg dał im odzienie ze skór[implikacja że człowiek będzie pozyskiwał te skóry z kłusownictwa, czyli będzie zabijał zwierzęta(w Edenie pewnie nie)]
"Oto człowiek stał się taki jak My : zna dobro i zło ; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki , aby zerwać owoc także z drzewa życia , zjeść go i żyć na wieki"[własna interpretacja - poznanie dobra i zła razem z posiadaniem natury cielesnej, a nie tylko duchowej jak Bóg, źle się kończy. Człowiek nie powinien zerwać owocu z drzewa życia by żyć wiecznie, bo powinien umrzeć(po czasie) i dołączyć z powrotem do Boga, a nie męczyć się ze swoją cielesnością(która stała się większą wadą, gdy połączona z wiedzą)]. Bóg postawił przed ogrodem bliskich sobie aniołów("cherubów"), by strzegli drzewa życia.
[Wg mojej interpretacji drzewo życia daje cielesną nieśmiertelność, a nie duchową, którą każdy ma. Jak na razie nie widzę by Bóg sprawił, że po śmierci nie da się do niego wrócić. Ogólnie drugi opis jest nieciekawy, jako że jest mitowaty i jakby nie pokazywał prawdziwego Boga, a Boga z opowiadań, może nawet Boga cielesnego(to są tylko moje odczucia, nie od razu przekonania). Jako że człowiek jest cielesny tak i Eden musiało być materialne i być na ziemi, więc nie jest to Niebo, a przynajmniej być nie powinno.]

Wołam ! @Bartoshh @Cockatrice @czarmander @Czesiek_God_Usopp @hjkl @imlmpe @krysztian @MackiMackiMacki @Staraagrafka @tekon @wytrzzeszcz @RDwojak @gen_mielec @sorhu
Więcej wołać nie będę, stworzyłem osobny tag do obserwowania.
Niestety bardzo możliwe że nie dam rady codziennie wrzucać posta, tak jak zamierzałem codziennie czytać biblie, bo notatki(które w dodatku są obszerniejsze niż myślałem i wyszły trochę inaczej niż chciałem) strasznie dużo czasu mi zajmują(choć jako że jest to księga Rodzaju, to mi może więcej zajmować niż późniejsze księgi).

#biblia #czytajzwykopem #czytanie #ksiazki (jeśli wg kogoś zaśmiecam jakiś tag, proszę mi to przekazać)
  • 14
  • Odpowiedz
@czarmander: No jak napisałem pod koniec niestety raczej nie dam rady codziennie, jako że notatki mi w luj czasu zajmują. Nawet jak codziennie to niekoniecznie to 3,5 rozdziałów. Te notatki są z tylko 3.
  • Odpowiedz
@henoch
Czytam Biblie tysiąclecia, niestety mam tylko 2 wydanie, ale zamierzam sobie kupić najnowsze.

Czy czytałeś coś więcej na temat krytyki biblijnej i teorii źródeł JEDP?

Nie, czytałem jedynie to co znajdowało się we wprowadzeniu do Pięcioksięgu i Księgi Rodzaju, a także podlinkowane artykuły z wikipedii.
  • Odpowiedz
@JerzyJJ:

Co do struktury-masz to z jakiejś konkretnej strony? Chętnie przyjmę linka. I czy te kolorki i stopniowanie linijek coś znaczy konkretnego?

I pytanie personalne - Zainteresowanie hobbistyczne, jakieś studia czy jeszcze coś innego?


Czytanie Biblii to moje hobby od piętnastego roku
  • Odpowiedz