Wpis z mikrobloga

@Vladimir_Kotkov: Może "cześć" do osoby, której nie znasz jest lekko nie na miejscu (nie wierzę, że to piszę :D), ale wytykanie w stylu "nie jesteśmy na Ty" to dla mnie dużo większy brak kultury. W takiej sytuacji wystarczy jakby odpisywała Tobie konsekwentnie na Pan. Generalnie też bym wolał, aby j. polski nie był tak sformalizowany na tym punkcie, ale w społeczeństwie trzeba funkcjonować, więc się dostosowuję do tych wszystkich konwenansów.
  • Odpowiedz
Widzę że tu się niezła gównoburza rozpętała o to że zagranico wszyscy do siebie na "ty", że ból d--y, itd.
Widać właśnie poziom kultury. Chcecie być wieśniakami oderwanymi od pługa to proszę bardzo.
Do kolegi mówię "cześć i siema", a do obcej osoby "dzień dobry Panu/Pani". Kwestia kultury i szacunku. Tak już się u nas przyjęło, ale trzeba być "na czasie i progresywnym" i okazywać brak szacunku.

Każdy kto tu krzyczy że hurr durr kij w dupie, pewnie by się strasznie oburzył gdyby kelner w restauracji wyskoczyłby do niego "Spoko zią, zaraz podam szamę". Powtarzam - kwestia kultury i szacunku do drugiego człowieka. Ta sama zasada obowiązuje przy obsłudze klienta: dzień dobry, w czym mogę służyć, dziękuję że Pan zaczekał, etc. zamiast "cześć, czego Ci trzeba, sorka że musiałeś czekać".
Jak wchodzisz do sklepu to też mówisz "cześć" zamiast "dzień dobry"? Wchodzisz do urzędu/na pocztę/na policję i też mówisz "cześć"? Pewnie nie, bo jakoś tak dziwnie i nie wypada. Tutaj ta sama zasada. Nie wypada.
  • Odpowiedz
jak można pisać "cześć" pisząc w sprawie ogłoszenia dodanego przez osobę, której nie znamy?


@goferek: normalnie, wczoraj kupowalem w #uk telewizor od pewnego malzenstwa bedacego juz na emeryturze. Po pierwsze od razu byliśmy na hi i hello, a przy odbiorze milo sobie pogadalismy. Ale w polsce jak k---a w lesie.
  • Odpowiedz
  • 6
@Vladimir_Kotkov: W NORMALNYM CYWILIZOWANYM KRAJU JAK SIĘ POPATRZYSZ NA KOGOŚ I BĘDZIESZ SIĘ NA NIEGO TAK DŁUGO PATRZYŁ AŻ ON ZAUWAŻY ŻE SIĘ NA NIEGO PATRZYSZ, TO ALBO SIĘ DO CIEBIE TEN CZŁOWIEK UŚMIECHNIE, ALBO PODEJDZIE UŚMIECHNIĘTY I SIĘ SPYTA" CZY MY SIĘ PRZYPADKIEM NIE ZNAMY". 

A W POLSCE, JA P------E, W POLSCE JAK W LESIE K---A, NIE W POLSCE JAK W CHLEWIE OBSRANYM GÓWNEM K---A. SPOJRZYSZ SIĘ NA POLAKA
  • Odpowiedz
@Vladimir_Kotkov: witaj w Polsce, której inne kraje się dziwią po co na siłe tworzyć oficjalny ton dodając wszędzie Pan/Pani. Lata zaborów (w urzędach przecież Najwyżsi Państwo pracowali i dalej pracują) i feudalizm zakorzeniły te podejście na dobre.
  • Odpowiedz
@Kargaroth: > Do kolegi mówię "cześć i siema", a do obcej osoby "dzień dobry Panu/Pani". Kwestia kultury i szacunku. Tak już się u nas przyjęło, ale trzeba być "na czasie i progresywnym" i okazywać brak szacunku.

Powiedzenie komuś "cześć" nie jest żadną oznaką braku szacunku. Widzę, że wiekszość podchodzi do prostego "cześć" w kierunku obcej osoby jak do jakiejś zniewagi typu "sypiam z twoją matką", a to tylko prosta forma powitania się. W efekcie ludzie zastanawiają się jakiej formy użyć, aby kogoś nie urazić, bo może powinno się użyć cześć, a może dzień dobry, a może witam, a może szanowny panie, zamiast wyrażać się w prosty, oczywiście nie obrażający nikogo sposób.

Każdy kto tu krzyczy że hurr durr kij w dupie, pewnie by się strasznie oburzył gdyby kelner w restauracji wyskoczyłby do niego "Spoko zią, zaraz podam szamę". Powtarzam - kwestia kultury i szacunku do drugiego
  • Odpowiedz
Raka to ja tutaj widzę, jak czytam niektóre komentarze. xD Polska taka zła, bo w Anglii tak, a w Norwegii jeszcze inaczej. I te porównania sprzedaży na OLX do wielkich firm światowych zza oceanu. W jakich czasach przyszło mi żyć. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

OLX to nie wykop i inne tego typu portale. Jakby mi ziomek na OLX napisał "cześć" na pewno nie rzuciłabym się od razu z
  • Odpowiedz
@Vladimir_Kotkov: Niestety (albo i stety), w przypadku portali służących pośrednio lub bezpośrednio do nawiązywania wszelkiego rodzaju oficjalnych umów netykieta nie obowiązuje. Oznacza to, że zwracamy się do siebie per Pan, chyba że się po prostu znamy to wtedy piszemy sobie spokojnie na "ty". To naprawdę nie jest takie trudne.

A to, że do tej pory nikt ci nie zwrócił uwagi, to pewnie dlatego, że nie chcieli ci robić przykrości, albo
  • Odpowiedz
Nie wiedziałem że zwykły wpis wywoła taką dyskusję i olbrzymi ból d--y. Opanujcie się mircy, bo w przyszłości taki kij w dupie może być przyczyną poważnych schorzeń ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz