Wpis z mikrobloga

Przed wjazdem na rondo włączam lewy kierunkowskaz, i potem przed zjazdem zmieniam na prawy. Chyba że jadę od razu w prawo to włączam prawy.

Dzisiaj jechałem z ojcem i on na rondo wjeżdża bez kierunkowskazu i dopiero przed zjazdem włącza prawy kierunek.

Kto robi dobrze? Ja czy ojciec?

#prawojazdy

Kto robi dobrze

  • Ty 10.5% (227)
  • Ojciec 89.5% (1936)

Oddanych głosów: 2163

  • 56
  • Odpowiedz
@piszczalka:

Proszę o cytat z kodeksu, albo wykładnię prawa, które mówią, że masz obowiązek włączyć lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo. Zapewniam Cię, że nie znajdziesz.

Art 22, pkt 5:

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po
  • Odpowiedz
@peszmerd: Nie wiem jak pomaga się szybciej włączyć, lewy kierunek na rondzie nie mówi z jakiego wlotu wjechało auto ani gdzie zjedzie (a prawie wszystkie ronda w Polsce muszą mieć na środku dwumetrowy kwietnik zasłaniający drugą stronę)
Mnie interesuje tylko, czy auto po mojej lewej zjeżdża z ronda, czy dalej po nim jedzie
  • Odpowiedz
@kiernek Zdajesz sobie sprawę, że nie odpowiedziałeś na moje pytanie? Ten przepis może mieć zastosowanie jedynie przy zjeździe z ronda lub przy zmianie pasa na rondzie. Wjeżdżając na rondo nie zmieniasz kierunku lub pasa "w lewo". Szkoły uczą używania lewego kierunkowskazu w trakcie poruszania się po rondzie tylko dlatego, że wg nich podobno to ułatwia decyzję o wyjeździe na rondo innym użytkownikom dróg. Nie ma to jednak żadnego odzwierciedlenia w przepisach
  • Odpowiedz
@piszczalka: Ostatecznie szkoła szkole nierówna tak jak Word Wordowi. Z 10 lat temu jak zdawałem kat A nie uczyli lewego kierunku bo Word za to nie oblewał, w tym roku zdawałem kat B i już wymagali lewego bo Word za brak lewego już każe powtarzać egazmin, a Word ten sam w Wawie.
Więc ja tylko mówię co mi powiedzieli, sam się pytałem czemu to tak i taką odpowiedź dostałem. Nie
  • Odpowiedz
@kurczek65: miałam o to ostatnio kłótnie z chłopakiem xD Ja mu mówiłam, że niepotrzebnie włącza jak wjeżdża na rondo - bo sam brak kierunkowskazu sugeruje, że kontynuujesz jazdę po rondzie. Cały dzień się do mnie nie odzywał i uważa, że ma rację xD Muszę mu pokazać tę ankietę :D
  • Odpowiedz
@kurczek65 według kodeksu ruchu drogowego oba sposoby są poprawne, ale lewy kierunkowskaz lepiej wrzucić podczas wjazdu na rondo w wypadku kiedy będziesz JE opuszczał na trzecim zjeździe lub dalszym. Na egzaminie na prawo jazdy oba sposoby są akceptowane pod warunkiem że wiesz po co tak naprawdę wrzucasz kierunek lewy przy wjeździe na rondo.
  • Odpowiedz
@kurczek65: jestem w trakcie robienia prawa jazdy i tak samo mnie uczą, to są po prostu jakieś nowe zasady, których wymagają na egzaminie, sama z siebie nigdy bym nie wpadła na to, żeby włączyć ten lewy kierunkowskaz
  • Odpowiedz
Zależy, w jakim województwie Cię uczyli. We wschodnich województwach wszyscy palą, a np. u mnie w zachodniopomorskim nikt nie pali. Więc i ty i ojciec mają rację.
  • Odpowiedz
@zortabla_rt: @nasedo: Też włączam lewy i przełączam na prawy dopiero jak minę ostatni zjazd przed docelowym. Odróżnia mnie to wtedy od tych kierowców, który nie sygnalizują w ogóle na rondzie. Gdybym nie włączył lewego, to czekający na wjazd może mieć wątpliwości "czy ten gość teraz zjedzie, ale nie włączył prawego kierunka czy po prostu to nie jest jego zjazd".


@3edcvfr4: kiedyś widziałem taką sytuację na rondzie,
  • Odpowiedz
isiaj jechałem z ojcem i on na rondo wjeżdża bez kierunkowskazu i dopiero przed zjazdem włąc


@kurczek65: U mnie w mieście narobili małych rondek, przez które można przejechać środkiem (dużo ludzi tak robi, bo są płaskie i dosyć sztucznie postawione; moda jakaś czy co?) I w wypadku takich rondek włączam lewy kierunkowskaz, bo nie raz byłem świadkiem/uczestnikiem sytuacji, jak jadący z naprzeciwka #!$%@? prosto, mimo że ja już jestem na
  • Odpowiedz
@elewarr: skoro miał lewy to po co przed niego wjeżdżał? Lewy to raczej sygnał "nie zjeżdżam przed Twoim zjazdem, poczekaj".


@nasedo: nie wjechał przed niego, tzn. nie celowo. Kierowca, który chciał wjechać na rondo założył, że może wykorzystać zewn. pas do zjechania drugim zjazdem, bo kierowca na rondzie na wewn. pasie miał migacz w lewo. Tylko, że w momencie, gdy ten pierwszy wjeżdżał na rondo, to kierowca, który
  • Odpowiedz