Wpis z mikrobloga

Przed wjazdem na rondo włączam lewy kierunkowskaz, i potem przed zjazdem zmieniam na prawy. Chyba że jadę od razu w prawo to włączam prawy.

Dzisiaj jechałem z ojcem i on na rondo wjeżdża bez kierunkowskazu i dopiero przed zjazdem włącza prawy kierunek.

Kto robi dobrze? Ja czy ojciec?

#prawojazdy

Kto robi dobrze

  • Ty 10.5% (227)
  • Ojciec 89.5% (1935)

Oddanych głosów: 2162

  • 56
  • Odpowiedz
@kurczek65: Ja nie wiem dokladnie jak jest w kodeksie, ale na logike - kogo na rondzie interesuje Twoj migacz jesli jeszcze na niego nie wjechales. Ten kierunkowskaz w tym momencie nikomu nie ulatwia zycia. Ojciec dobrze robi
  • Odpowiedz
@kurczek65: @sorhu: na prostym rondzie z 4 zjazdami jest to ułatwienie dla samochodu z naprzeciwka który chce wjechać na rondo. Ja na takich rundach gdy jadę w lewo tez migam lewym gdy ktoś stoi i nie wie czy moze dołączyć sie do ruchu.
  • Odpowiedz
@Misiu89: ale nie sądzisz, że równie jasny przekaz daje włączenie prawego gdy się chce zjechać i nie włączenie prawego gdy się nie chce zjechać?
Mnie to tłumacyzli kiedyś tak, że rondo to zwykła prosta droga z odnogami, tylko 'zawinięta' Więc czy na prostej drodze też sygnalizujesz, że jedziesz prosto? nie.
  • Odpowiedz
@sebawo: ja mowie o sytuacji gdy jedzie sie na rondzie prosto lub w lewo wiec przy twoim toku myślenia po co włączasz kierunkowskaz na rondzie skoro jedziesz prosto (przejeżdżasz rondo). Lewy kierunek jest tylko ułatwieniem jazdy dla samochód z naprzeciwka, stosowanie jego zależy od rodzaju ronda.
  • Odpowiedz
@kurczek65 ty robisz zgodnie z aktualnymi przepisami ale wersja twojego ojca (stara, tak się jeździło kiedyś) ma po prostu więcej sensu w przypadku ronda. Nie wszystkie zmiany są na lepsze.
  • Odpowiedz
@Misiu89: źle myślisz, jazda prosto na rondzie nie jest równoznaczna jeździe prosto po prostej drodze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jazda prosto na rondzie to zjechanie z prostej drogi w prawo na 2(lub 3) zjeździe.
  • Odpowiedz
@kurczek65: mój ojciec robi dokładnie tak jak Ty, co jest nie tyle błędne a nie potrzebne. Dodatkowo jak jedzie prosto a droga główna skręca w lewo to puszcza kierunek w prawo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie da mu się przetłumaczyć, że może zmylić kierowców z prawej strony, którzy chcą włączyć się do ruchu. No ale chociaż korzysta z wolnych pasów ruchu i nie czuje potrzeby zaprowadzania "sprawiedliwości"
  • Odpowiedz
@iacek: Zgodnie z prawem o ruchu drogowym kierunkowskaz włączasz gdy masz zamiar zmienić kierunek ruchu albo pas. Wjeżdżając na klasyczne rondo (bez wyznaczonych pasów do lewoskrętu, jazdy na wprost i prawoskrętu) nie zmieniasz kierunku ruchu, więc nie włączasz kierunkowskazu. Opuszczając rondo, zmieniasz kierunek ruchu (kierujesz się w prawo) i dopiero wtedy włączasz kierunkowskaz. Sprawa ma się inaczej na rondach z wyznaczonymi pasami, tam sygnalizujesz zamiar zmiany kierunku ruchu przed wjazdem i
  • Odpowiedz