Wpis z mikrobloga

Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 125
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@r5678 moim zdaniem to całkiem uzasadnione porównanie. Ciało jest, podobnie jak piasek, całkiem miękkie i plastyczne, a w kupie trzyma je tylko worek czyli skóra.

Rozumiem Twój zamysł i ma on oczywiście sens, ale tak to po prostu nie dziala :) weź pod uwagę, że aby wytworzyć puste przestrzenie w tak miękkim i elastycznym środowisku potrzebny byłyby wielki, sztywny stelaż dla każdego narządu, kostny wyobrażam sobie, bo jaki inny. Także byłoby
  • Odpowiedz
@r5678: Torebka wątroby jest unerwiona (prawy nerw przeponowy) i jej nieco gwałtowniejsze rozciąganie może boleć, nawet w prawym barku (ból odniesiony).


ciekawa sprawa, gdzie mógłbym poczytać więcej o tym bólu w prawym barku? w jaki sposób można tak rozciągnąć tę torebkę?
  • Odpowiedz
@megawatt: To jest pacjent, u którego zaszła potrzeba resuscytacji - tak wiec najprawdopodobniej jest wentylowany mechanicznie - po zaintubowaniu - jak na obrazku powyżej.
  • Odpowiedz
@r5678 moim zdaniem to całkiem uzasadnione porównanie. Ciało jest, podobnie jak piasek, całkiem miękkie i plastyczne, a w kupie trzyma je tylko worek czyli skóra.


@wojtek_bez_portek: To nieprawda. Narządy są w torebkach łącznotkankowych i trzymane "w kupie" za pomocą błon nazywanych powięziami, które bardzo mocno trzymają narządy w kupie. Te elementy są w pewnym stopniu elastyczne, co jest konieczne - gdyż człowiek się porusza. Co do stelaża kostnego -
  • Odpowiedz
@fiziaa co do torebek i powięzi to oczywiście racja, nie chciałem wchodzić w aż takie szczegóły.
Zmierzałem do faktu, że pewna luźność narządów powoduje, że nie istnieją w organizmie "wolne przestrzenie".

Kości wiadomo, pośrednio nawiązałem do tego mówiąc, że stelaż o którym myślał kolega musiałby byc kostny. Nie widzę natomiast kości jako tworzących coś na kształt klatki piersiowej dla każdego organu z osobna, tak, żeby im zapewnić przestrzeń i miejsce.
  • Odpowiedz