Wpis z mikrobloga

Mam takie pytanie - może głupie, może mondre nie wiem, ale mnie ciekawi. Czasem ktoś się śmieje ze słoików przyjeżdżających do Warszawy do pracy / na studia, a beka jest z tych co kręcą gównoburze, że ich dziadka to ochrzcili na Żoliborzu (#pdk), więc są najlepsiejszymi warszawianami.

Jako że duża część Mazur, Pomorza i Śląska należała przed wojną do Niemiec, to pewnie jeszcze trudniej znaleźć autochtona z #olsztyn #szczecin czy #wroclaw niż z Warszawy - skąd pochodzą wasi przodkowie? Czy to prawda, że np. rodziny dużej część mieszkańców Wrocławia pochodzą z Kresów? Słyszałem, że wrocławskie uczelnie tworzyli w dużej mierze profesorowie z Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie.

#glupiewykopowezabawy #ankieta

skąd pochodzą wasi pradziadkowie?

  • kresy - tereny ob. Litwy i Białorusi 15.5% (45)
  • kresy - tereny ob. Ukrainy 23.7% (69)
  • inne tereny należące obecnie do III RP 27.5% (80)
  • jestem lokalsem 24.7% (72)
  • sprawdzam / inne 8.6% (25)

Oddanych głosów: 291

  • 26
@Dziadekmietek: jestem z Olsztyna. Babcia z dziadkiem od strony taty pochodzą z rejonów Głębokie na dzisiejszej Białorusi. Po wojnie brat dziadka, żołnierz "zawołał" rodzinę do Olsztyna (w kręgu zainteresowania był właśnie jeszcze Szczecin, ale chyba tam nie dostali miejsca czy jakoś tak; nie wiem dokładnie). Natomiast Babcia i Dziadek że strony mamy, a jeszcze dokładniej ich rodzice pochodzą spod Warszawy. Dziadek mamy był dosyć bogaty, miał swój własny młyn, ale po
@Dziadekmietek: Szczecin tutaj - dziadkowie z takich rejonów jak Mazowieckie, Świętokrzyskie, Łódź, Lublin, Poznań.
Jakoś od niedawna zaczynam widzieć określenia szczecinianin, szczecinianka. W dodatku wątpie, żeby gdzieś indziej był widoczny tak duży brak patriotyzmu jak tu.
@Dziadekmietek: Ciekawe zagadnienie, ale ja nic nie zaznaczę bo u mnie straszne pomieszanie z poplątaniem. Od strony ojca Litwa, od strony mamy województwo łódzkie (ale tylko do moich pradziadków, wcześniej konkretnie nie wiadomo, nawet coś o Włoszech słyszałam). Ja urodzona w Warszawie, ale wychowana w Olsztynie. Nie identyfikuję się z żadnym konkretnym miejscem w kraju.
@Dziadekmietek: jak jestem rodowity Krakus (Hutas konkretnie), dziadkowie się do Krk sprowadzili.
od strony ojca dziadka małopolska wieś pod Wadowicami, od babci bogatsze mieszczaństwo z Sandomierza (pradziadek miał w Sandomierzu przed wojną szkołę jazdy)
od strony mamy wsie z pogranicza małopolskiego/podkarpacia

BTW, ten link dużo by pomógł w zorientowaniu się skąd się pochodzi http://www.moikrewni.pl/mapa/