Wpis z mikrobloga

Polecam, piękne wyjaśnienie, dlaczego w Polsce ludzie narzekają na takie "wysokie podatki" i "wysokie koszta pracy".

Niemiłosiernie mnie #!$%@? że co miesiąc z tego co zarobię tyle hajsu jest #!$%@? na głupoty w stylu 500+, a przez to że muszę płacić te wszystkie składki i podatki nie stać mnie na kupno własnego mieszkania.


I odpowiedź od @smyl:

A nie "#!$%@?" Cię równie bardzo, że Ty płacisz przy tych 5000zł brutto (bo sam podałeś taki przykład) 40% kosztu pracodawcy w składkach i podatkach, podczas gdy samozatrudniony 15k płaci 20-26%? Dokładasz dodatkowo procentowo więcej do budżetu w postaci VAT i akcyzy (im wyższe dochody, tym mniejszy procent), Twoje łączne obciążenia przekraczają 50% dochodów, a Polska zbiera w podatkach 33% PKB (w UK zapłaciłbyś łącznie około 34%, a UK zbiera w podatkach 34% PKB).

Nie "#!$%@?" Cię, że Ty przy 3500zł na rękę płacisz na służbę zdrowia 388,31zł miesięcznie (11%), a osoba zarabiająca 15k na rękę 288,95zł miesięcznie (1,9%), a przysługują wam identyczne świadczenia zdrowotne? Nie sądzisz, że tu może tkwić przyczyna długich kolejek?

Jeśli pracujesz na umowie o pracę, to właśnie Ty tracisz w obecnym systemie. Protestując przeciwko zmianom protestujesz przeciwko poprawieniu swojej sytuacji.


#goldwykopsays #neuropa #ekonomia
  • 30
  • Odpowiedz
@JamJurcia: Polska to taki #!$%@? sejw z Civilisation. Nie wyszło kurna, złe wylosowanie państw sąsiadujących, było już niemal dobrze, ale brat włączył twojego sejwa, dup kraju nie ma. Potem udało się przywrócić ale już inne narody były dalej i zaczęły wojny światowe i wszystko szlag trafił.
  • Odpowiedz
czyli powinnismy przedsiębiorców dojechać a nie zrobić żeby inni mieli lepiej?


@wczoraj: Nie, powinniśmy sprawiedliwie rozłożyć obciążenia podatkowe.
Górnicy mają preferencyjne warunki emerytalne - wyrzucić lewaków na zbity pysk.
Przedsiębiorcy mają preferencyjne warunki podatkowe - to jest nasz paróweczkowy skarb i nie wolno tego zmieniać.
terion - > czyli powinnismy przedsiębiorców dojechać a nie zrobić żeby inni mieli lep...

źródło: comment_ZqK0rRAlk48mVubbhif7qTR0Ob1Vde0Y.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@lerner:

Niemiłosiernie mnie #!$%@? że co miesiąc z tego co zarobię tyle hajsu jest #!$%@? na głupoty w stylu 500+, a przez to że muszę płacić te wszystkie składki i podatki nie stać mnie na kupno własnego mieszkania.


A ja bym to zrozumiało jako #!$%@? na to na co idą podatki, nie na to jakiej są wysokości. Więc odpowiedź Smyla jest z dupy.

Ja zgadzam się z tym pierwszym komentarzem, bo
  • Odpowiedz
@lerner: mniej rozdawać? nie mówie, że nie trzeba z tym nic zrobić ale to co zacytowałeś wygląda na próbę powiedzenia, że jedni mają #!$%@? to zróbmy wszystkim #!$%@?, w cytacie nie ma również powiedziane jak budżet naprawić.
  • Odpowiedz
ja bym to zrozumiało jako #!$%@? na to na co idą podatki, nie na to jakiej są wysokości. Więc odpowiedź Smyla jest z dupy.


@Witeeek: @belwarg napisał tam jeszcze:

przykładowa kalkulacja.

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/ + https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/kredyty-hipoteczne/wlasny-kat-hipoteczny_2/

Zarobki - 5000 brutto = 3 550,19 netto (6030,50 - koszt pracodawcy)

Koszt mieszkania - 325 000 (50 metrów * 6500), 20% wkładu własnego, kredyt 260 000, 240 miesięcy

Różnica między brutto a netto = 1449,81zł

Wysokość
  • Odpowiedz
@lerner:
Odpowiedź @smyl pomija moim zdaniem trzy istotne kwestie:
1. efektywna stawka zarabiających 15k na DG jest niższa, gdyż wpłaca on przymusowo tylko 475 zł miesięcznie składki emerytalnej (dobrowolnie może więcej) - i tylko tyle liczy im się do kapitału emerytalnego; wymagać by wpłacali 19.5% składki emerytalnej od dochodu (jak na UoP) można by tylko wtedy gdyby pełna wpłata liczyła im się do kapitału emerytalnego,
2. kwotowo te 26% od 15k
  • Odpowiedz
wymagać by wpłacali 19.5% składki emerytalnej od dochodu (jak na UoP) można by tylko wtedy gdyby pełna wpłata liczyła im się do kapitału emerytalnego,


@franek-pokrywko: To chyba oczywista oczywistość..

kwotowo te 26% od 15k to więcej niż cała wypłata netto osoby na UoP z przykładu,


@franek-pokrywko: Więc porównaj DG "króla salcesonów" 15k z UoP programisty 15k i uzasadnij czemu ten drugi płaci znacznie więcej.

W proponowanym podatku jednolitym zamierza się
  • Odpowiedz
Więc porównaj DG "króla salcesonów" 15k z UoP programisty 15k i uzasadnij czemu ten drugi płaci znacznie więcej.


@terion: ryzyko odpowiedzialności: całym majątkiem a trzy pensje miesięczne (Kodeks Pracy)
  • Odpowiedz
ryzyko odpowiedzialności: całym majątkiem a trzy pensje miesięczne (Kodeks Pracy)


@franek-pokrywko:
To żaden powód, różne UoP mają drastycznie różne poziomy ryzyka, ale nigdy nie ma to odzwierciedlenia w wysokości opodatkowania.
Przedsiębiorcy więcej (?) ryzykują, ale mogą też więcej zarobić (i według statystyk więcej zarabiają) - z tym, że nie jest to żadna przesłanka do preferencyjnych stawek podatkowych. A też z tym ryzykiem sprawa wątpliwa - nie wiem ile ryzykuje programista na
  • Odpowiedz
ryzyko odpowiedzialności: całym majątkiem a trzy pensje miesięczne (Kodeks Pracy)


@franek-pokrywko: to nie tłumaczy 6,5-krotnej różnicy w składce na NFZ (1867zł miesięcznie na UoP 15k na rękę, 288,95 zł na DG).
  • Odpowiedz
ryzykuje tyle, że jak schrzani projekt i będą szkody, to nie ma limitu roszczeń

oczywiście po to są polisy OC, ale nie za darmo


@franek-pokrywko: Ale to w ogóle nie jest czynnik, który powinien wpływać na zwiększenie, czy zmniejszenie podatków. Różnice ryzyk w obrębie DG mogą być większe, niż między DG a UoP. Poza tym są przecież jeszcze inne rodzaje ryzyka: ryzyko odpowiedzialności karnej (lekarz, nauczyciel), ryzyko utraty życia lub zdrowia
  • Odpowiedz
@terion: Chodzi jedynie o ryzyko dotyczące roszczeń na linii zamawiający - wykonawca. To jest taką inna relacja, od zawsze widziana inaczej przez podatki: oprócz stawki liniowej jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa czy normy szacunkowe dla specjalnej produkcji rolnej.
Oczywiste, że ryzyko karne jest poza tematem, jak np. dla programisty gdy złamie przepisy jadąc samochodem do klienta.
No, to wracam do meczu:)
  • Odpowiedz