Wpis z mikrobloga

Z tym przedstawieniem zachowania Niemców, Smarzowski trochę przegiął. Odniosłem wrażenie, że o ile naprawdę wszystkim się w tym filmie oberwało, to Wehrmacht został potraktowany najmniej surowo. Ba! z niektórych ich zachowaniach, względem głównej bohaterki (nie chcę spoilerować), omal nie wybuchnąłem śmiechem w kinie.

#film #wolyn #historia
  • 11
to Wehrmacht został potraktowany najmniej surowo.


@Adam_Wolf: Przecież tak było, że polską ludność chroniła armia niemiecka i nawet sowiecka partyzantka przed banderowcami. Sami Niemcy byli różni. Mój dziadek wojnę przeżył tylko dlatego, że jak z ojcem stawiali ich pod ścianą przed karabinem maszynowym to ich puścili wolno, kiedy na organizatora rozstrzelania nakrzyczał jakiś oficer, który był przejazdem.
@Kofels:


Kolega narzeka że Smarzowski nie przedstawił Niemców niczym żądnych krwi bestii


@Ofacet: Bez przesady. Jak wspomniałem, oberwało się każdemu, w większym lub mniejszym stopniu, ale w/w scena mnie rozbawiła.
Przecież tak było, że polską ludność chroniła armia niemiecka


@Kaczypawlak: Przy okazji filmu którys z naszych hisotyrków mówił, że są też pryzpadkigdy Niemcy zachecali Ukrainców do pacyfikacji polskiej wioski i że ich zachowanie ogólnie było dwuznaczne.
@Adam_Wolf: moi dziadkowie Niemców wspominali dużo lepiej niż Ruskich. Kacapy rozebrały im dom, zabrały zwierzęta i w ogóle wygnały ludność, natomiast Niemcy potrafili przyjść na posiłek z czymś od siebie. W sumie, nie wiem może moja rodzina miała to szczęście, że trafiła na tych bardziej ludzkich szkopów, niemniej byłem zszokowany słysząc te historie z ust mojego dziadka.

Co do samego filmu oraz tego jak ukazano Niemców. Z tego co czytałem na
@Adam_Wolf: To chyba akurat w drugiej połowie filmu nie był nawet Wehrmacht ale Waffen SS; więc efekt tym bardziej ciekawy. Polka ratuje się przed UPA w szeregach SS manów.
@pikus88: może Janowa Dolina, tam była załoga niemiecka bo był to górniczy ośrodek, i kolonie robotników.