Wpis z mikrobloga

Nie wię nie wię co wybrać. W moim budżecie 1700 zł za aparat + jasna stałka mieści mi się Lumix G6 z 25mm 1.7 i minimalnie droższy Lumix GM1 z takim samym obiektywem. G6 ma lepszą ergonomię, artykulowany ekran, gorącą stopkę, a GM1 za to jest mniejszy (co w dokumentach jest często pozytywną rzeczą) i ma ten sam sensor co w gx7. G6 ma ten sam sensor co w GH2, czyli generalnie jest gorszy jeśli chodzi o jakość wideo. Możliwość rozbudowy jest podobna, tylko do GM1 nie będzie tak łatwo podczepić zewnętrznego dyktafonu. Fak, wybieranie sprzętu doprowadza mnie do szału.
Przed tym zastanawianiem wierzyłem w Kanona, ale widzę, że dalej w nowe modele pakują tą samą starą matrycę, myślałem o 100d, które w sumie jest trochę lepszym 600d, pozytyw jego jest taki, że ma wejście mikrofonowe, co przydałoby się w przyszłości no i w sumie trochę obiektywów też jest. Nie zapominając o fajnym haku Magic Lantern. Gorzej, że jakość nagrań jest cienka. Od Nikoniarzy za to cały czas słyszę, że no ich aparaty są najlepsze, ale Nikon nie jest do nagrywania filmów :| Kuwaaaaaaaaaaa
Myślałem też o Panasonicu LX100, który można dorwać za 2000zł, ale o ile super, że nagrywa w 4k i ma bebechy GH4, to jednak smuci fakt braku możliwości zmiany obiektywów, nie będzie to dobre na kamerę A.
#filmmaking #fotografia #panasonic #lumix #kiciochpyta #canon #nikon
Pobierz Reepo - Nie wię nie wię co wybrać. W moim budżecie 1700 zł za aparat + jasna stałka m...
źródło: comment_nBveavdtDd2n1Tv1GjG5n56e9JTNwLq8.jpg
  • 23
@Reepo: mam 100D i używam ML, ogólnie lustro spoko, małe lekkie i zgrabne. Jakość obrazka jak dla mnie ujdzie. Filmy w rawie spoko rzecz, ale trzeba trochę czasu poświęcić i zainwestować w dużą i szybką karte. Dziś nie kupiłbym już lustra, chyba że było by mnie stać na FF. Drażni mnie że taki drogi Canon z drogimi szkłami nie doda do swoich amatorskich body tak ważnej opcji jak micro regulacja.Nic mnie
@westberlin: używane body kosztuje 2000zł z nowym 25mm 1.7 wyjdzie 2700zł, musiałbym uzbierać nagle nowe 1000zł, nie mam na tyle zleceń montażowych, żeby szybko do tego dozbierać. Używane body g6 z 25mm znalazłem za 1300zł, mógłbym resztę kasy wykorzystać na origowanie/statyw/slider. body gm1 z podstawowym obiektywem znalazłem za 900zł do tego dorzuciłbym stałkę i mam dwa obiektywy i aparat za 1600.
@Reepo: Jest jeszcze opcja G7 ze starym obiektywem M42 za 150zł + adapterem na micro4/3 za 50zł. Nie wiem jakiej jakości potrzebujesz, zaznaczę tylko że bitrate 100mbps w GH4/G7 ma spory wpływ na jakość wideo. GM1 ma 4 razy większą kompresję

W każdym razie wymienny obiektyw na plus, więcej pokręteł/przycisków na obudowie doceni się zawsze.

edit: focus peaking dobrze działa ze starymi manualnymi obiektywami :-)
@westberlin: nie sądziłem, że FP będzie współgrać ze starszymi szkiełkami. G7 ma 100mbps bo nagrywa w 4k i to jest powód. Potrzebuję czegoś do realizacji swoich dokumentów, niestety jestem studentem-biedakiem i czynsz zabrał mi większość wypłaty xD Chciałbym mieć możliwość pobawienia się chwilę tymi aparatami zanim pójdzie jakiś wybór. G6 wcale nie jest złe, ale kiedy czuję, że mniejszy aparat ma lepsze parametry to mnie skręca coś w środku xD Z
@azamat: irytuje mnie fakt, że Canon najpierw zaczął całą filmową rewolucję i po prostu ma to gdzieś. Nie ma podstawowych funkcji ułatwiających nagrywanie, które masz w Magic Lantern. Dawno powinni wskoczyć na 4k chociażby w serii dwucyfrowych lustrzanek, 80D to nieporozumienie, za tą cenę jedyne co zachęca to dobry autofocus. linia czterocyfrowa to w ogóle porażka 1300d to po prostu 1100d z wifi i lekkimi usprawnieniami, 750d ma minimalnie lepszą matrycę
@Reepo: Szczerze współczuję, może weź G6 i zakończ swoje męki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oprócz kamerki jest jeszcze światło, kompozycja, montaż, dźwięk, muza....

P.S. W GH4 można użyć 100 a nawet 200mbps przy FHD, nie tylko w 4K.
@westberlin: montaż to akurat coś co lubiem, muza to kolejna udręka, jak przy zakupach, słuchasz i nie wiesz co do cholery wybrać xD Światełko, no niestety w wielu miejscach przy dokumentach będę leciał na zastanym.
Szczerze dostęp do lepszego sprzętu w razie czego zawsze mam w klubie filmowym. Jest GH4 z fajnymi obiektywami, 7D i jakiś duży soniak, typowo reporterski z ciemnym obiektywem (a fu!), jest światło itd. w większych projektach
@Reepo: nie pomogę Ci bo nie bardzo się orientuję ale ostatnio tez chyba z miesiąc wybierałem aparat :P ten czuć kiedy nie masz zbyt dużo dolanów i musisz iść na kompromisy bo nie można mieć wszystkiego. To 1700zł to ma być za nówkę?
@Dolan: najgorsze, że nawet jeśli zdobędę więcej pieniędzy to zaraz będzie "no kurde spoko g7 jest fajne, ale w sumie to mogę dopłacić i kupić gh4" XD
@westberlin: ja wiem jak to jest, nieskończony wyścig zbrojeń w którym nawet Red Weapon kręcący w 8k nie wystarczy w pewnym momencie, a wszystko, żeby usprawiedliwić braki w historii, którą chce się zaprezentować ;_;
@Reepo: masz rację, sprzęt z talentem nie chodzą w parze.

Ja lubię balans: ani przycebulić ani przepłacić. Dlatego GH4 i G7 uważam za najlepszy wybór na dziś na kamery A/B dla "indy" filmowców. W GH4 jest jeszcze opcja zewn. nagrywania 10bit 4:2:2 więc w razie czego można wskoczyć na wyższy pułap.

Jest GH4 z fajnymi obiektywami...


a podzielisz się wrażeniami z konkretnych modeli szkieł?
@westberlin: jak tylko się do nich dorwę! Sprzęt dostaliśmy niedawno, testowany w boju kilka dni temu, ale zajmowałem się zrzutem kart pamięci i katalogowaniem w trakcie kiedy ludzie latali po mieście z kamerami. Wiem, że kilka szkieł jest do canona i kupiona została dość fajna przejściówka metabones, dam znać jak się dowiem.
@westberlin: chyba jednak pójdę w GM1, ludzie, którzy mają Black Magica Pocket mówio, że w wielu sytuacjach wolą GM1, szkoda tylko, że nie ma haka na jakieś video-RAWy czy coś ;-;
@Reepo : aż tak bardzo nie śledzę nowości, ale co do canona to się zgodzę. To chyba przez renomę na rynku pozwalają sobie na takie kroki. Dobrze że nie posiadam za dużo szkieł po canona i przesiadka pójdzie w miare gładko.
@azamat: @Reepo: ponoć Canon dodał w aparatach opcję filmowania "na rybę", by marketingowo wzbogacić produkt o kolejną funkcję. Nie wyczuli rynku albo specjalnie nie ciągną tematu bo mają w firmie dział "prawdziwych" kamer. Sorry ale w czym C100 czy C500 jest lepsze od aparatu Sony czy Panasonika?
@westberlin: zamówiłem z kitowym obiektywem GM1, zobaczymy jak się będzie sprawować, jak będzie źle to sprzedam i tyle xD Będę musiał jakąś klatkę kupić na niego, żeby móc przymocować akcesoria, kupię też najtańszy steadycam, bo do takiego maleństwa nie czeba normalnego lustrzankowego, bo mogę polegać tylko na stabilizacji w obiektywie. W najbliższym czasie jak się okaże, że jest spoko dokupię 25mm 1.7 i elo ( ͡ ͜ʖ ͡