Wpis z mikrobloga

Mirki uczące się od podstaw samemu, jak organizujecie sobie czas w tygodniu w nauce, szczególnie chodzi mi tu o naukę front-endu. Macie jakoś rozdzieloną naukę, że np w ten dzień zacznę projekt strony w bootstrapie, w następnym napiszę jakiś fajny skrypt w js, w inny skupię się na zaprojektowaniu designu kilku stron w ps. Czy np. wymyślacie projekt strony i robicie go przez cały tydzień, starając się by ta strona zawierała sporo js, może do tego jakiś framework, kod w sass + jade; wszystko po trochu, dzięki czemu na bieżąco ogarniacie po trochu wszystko? Mam niezły bajzel właśnie z planowaniem nauki, czasu i sporo rzeczy potrafi mnie wytrącić z tzw "flow" podczas pracy. Za dużo chcę wiedzieć naraz, używam aplikacji Pocket i mam tam około 150 artykułów zapisanych na potem z samego programowania... Podczas pracy nad powiedzmy stroną w bootstrapie, widzę gdzieś, jakiś ciekawy element, dajmy na to parallax który zaraz chcę przećwiczyć przez co porzucam pisanie strony i zaczynam to. I tak z większością projektów mam. Scrolluję fb, widzę ktoś wrzucił jakiś ciekawy artykuł z medium.com, ok sprawdzę. Czytam i najczęściej otwieram kilka stron podanych w artykule, nie mam czasu ich przeczytać, chociaz wiem że to dość ciekawe, zapisuję na potem. I zauważyłem też że sporo razy łapię się na artykułach w stylu, top 20 narzędzi które .... coś tam, związane z programowaniem. I one w większości przypadków nie przydają mi się bo zapisuję w nich co ciekawsze rzeczy na potem, ale jak nie wejdę i nie sprawdzę co to za narzędzia, czuję że nie jestem na bieżąco i coś mnie może ominąć. Tracę czas na takie bzdury, bardzo dużo czasu. Kiedyś narzekało się, bo było mało źródeł do nauki, a dziś jest tego zbyt dużo i wszędzie się pojawia coś nowego, co dezorientuje.

Trochę z cyklu wyznania z dupska. Może ktoś też miał ten problem i sobie z nim poradził. Jak sobie zorganizować naukę? Jak ograniczyć te wszystkie rzeczy które dezorientują? Halp pls

ps. ma ktoś coś zastępczego za Pocket, trochę nieporęcznie mi w nim. Żeby coś posortować w grupy, muszę wbić przy każdym artykule tag dla niego.. szukam czegoś, w czym ogarnę sortowanie jakoś lepiej

aa i wołam @Rezix, lubię czytać twoje wpisy, może coś doradzisz lub pisałeś o organizacji pracy już wcześniej?

#webdev #naukaprogramowania #motywacja
  • 9
  • Odpowiedz
@Dante15: @czeskimarian: ja robie tutoriale aż utknę to się przerzucam na inny tut albo język( ͡° ʖ̯ ͡°) - no nie mam talentu to tej roboty zupełnie, z rozpędu się podstaw pythona zaraz nauczę bo utkęłam na zadaniu z javascriptu
  • Odpowiedz
@Dante15: Za mało skupiasz się na tym, co najważniejsze, a za dużo uwagi poświęcasz jakimś pierdom. Przestań się cisnąć, 'organizować' sobie czas i zamartwiać się jak to masz problem z miliardem rzeczy. Sam je sobie tak naprawdę wygenerowałeś :P

Jak robisz jakąś stronę, to praca nad nią ma być tym, co robisz w wolnym czasie. Nic więcej Ci niepotrzebne, wszystkiego nauczysz się w locie. Będą momenty, kiedy przyda się przerobienie jakiejś
  • Odpowiedz
@Dante15: Ja ci powiem jak to u mnie wyglądało.

Poszedłem do pracy, chcieli ode mnie JSa + Angulara + Express.js + Node.js + HTML
Poszedłem do drugiej pracy chcieli PHP + Ajax + JQuery + Bootstrap + CSS + HTML

Czy umiem się tym wszystkim posługiwać? Pewnie. Biblioetka i wio. Czy jestem w każdej z tych rzeczy profesjonalistą? W ogóle nie. Na pewne rzeczy potrzebuje więcej czasu, na inne mniej.

Ważne,
  • Odpowiedz