Wpis z mikrobloga

Mirki z #bankowosc #skarbowka
mieszkam z rodzinką w mieszkaniu za które spłacamy kredyt. Kredyt jest wzięty przez rodziców mojej kobiety i oni płacą raty, ja z moją zwracamy im potem część raty gotówką - taki układ.
Pyranie zatem jest takie: czy mogę bez konsekwencji skarbowych przelewać na konto teściowej naszą część, czy US się przypieprzy o podatek od czegoś tam?
#pytanie
  • 14
@Stefanson: Nie ma problemu. Poniżej 10 000 banki nawet nie zgłaszają transakcji do US. A nawet gdyby, to wśród osób bliskich (a za taką można przyjąć rodzinę żony) darowizny nie są opodatkowane. Śmiało
@Stefanson: Nie jestem, mój post nie ma charakteru porady prawnej. Jeśli chcesz prawdziwej porady zasuwaj do doradcy podatkowego.

Co nie zmienia faktu, że nikt się do ciebie nie przywali i to co napisałem jest okej. Oczywiście jeśli algorytm wyłapie mniejsze wpłaty w podobnych terminach i przekroczą 10, to pewnie zgłoszą do US. Ale US darowizny wśród osób bliskich ma generalnie w dupie, a nie są opodatkowane.

Najłatwiej to po prostu wpłacać,
@semperfidelis: http://www.totalmoney.pl/artykuly/146281,konta-osobiste,robisz-przelewy-uwazaj-na-urzad-skarbowy,1,1

"Urząd skarbowy dowie się o transakcjach bankowych na kwotę równą lub większą niż 15 tysięcy euro. Dlaczego? Ponieważ banki mają obowiązek rejestrować tego typu operacje i – jeśli zachodzi podejrzenie łamania prawa – informować o nich fiskusa w odpowiedniej adnotacji. Ta regulacja pochodzi z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu."

Co prawda artykuł z 2013, ale wątpię, żeby coś się zmieniło. Także głupoty gadasz.
@semperfidelis: Spoko, czytaj co tma chcesz. :) Ja póki co jakąś tam podstawę podałem, ty mi tylko mówisz o czytaniu ustaw, także spoko ;)

A OP niech się przejdzie do doradcy podatkowego jak go to boli, to i tak debilizm na mirko się pytać o takie sprawy. Chociaż moim zdaniem nie ma co się bać.
@Nuuk: Ale wypowiadasz się na podstawie artykułu, który zawiera błąd już w samym tytule. Przeczytaj ustawę, żebyś na przyszłość nie powtarzał bzdur.

I tak, jest to bezpieczne, dopóki US nie zapyta - "oo, a co to to to za przelewy", bo darowizna od pewnej kwoty też jest opodatkowana, a poniżej tej kwoty i tak należy zgłosić fakt darowizny do US.
@semperfidelis: Tak, ale wątpię żeby OP wpłacał więcej jednorazowo niż 9000 zł, bo to jest mniej więcej kwota wolna od podatku od darowizn dla osoby bliskiej z grupy I. Kto bierze kredyt na 9000 jedna rata.