Wpis z mikrobloga

Hej, szukam stabilnej i wydajnej dystrybucji Linuxa na desktop. Miałem już styczność z Linuxem, ale z pewnością nie mogę powiedzieć, że znam go świetnie. Jeśli chodzi o wygląd to podoba mi się Antergos, Deepin, Cheapeau 23, Chakra, Kokora, Solus i KaOS, ogólnie lubię proste, płaskie, nowoczesne. Komputer jest nowy.
Co polecacie? :D
#jakilinux #linux
  • 17
@bersking: dam ci bardzo nie popularna porade. Zacznij od Ubuntu. Oczywiscie jesli standardowe Ubuntu ci sie wizualnie nie spodoba to sproboj jednego z wielu odmian: Ubuntu Mate, Ubuntu Gnome, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu itd. Wyglad mozna zawsze zmienic ale jesli pod maska bedziesz mial Ubuntu to o wiele latwiej bedzie ci znalezc oprogramowanie, poradniki i tutoriale a to na poczatku jest najwazniejsze.
@bersking: Jak lubisz pulpit w stylu Windowsa to polecam Mint lub Kubuntu, a jak wolisz w stylu Gnome to UbuntuGnome lub Mate. Ubuntu z Unity nie polecam bo to niedorobiony i mulący syf. Z egzotyki może być np. Elementary. Ogólnie trzymaj się popularnych dystrybucji bo łatwiej ze wsparciem.
@JollyGiant: Gdzieś przez miesiąc. Potrzebne mi były programy z Windowsa i Ubuntu odrzuciłem na bok, a później już całkiem o nim zapomniałem i leżało sobie w zapasie, aż w końcu całkiem wywaliłem. :p
Tak teraz jeszcze raz popatrzyłem i w sumie Kubuntu też fajnie wygląda.
@bersking: Jesli podobały sie Antergos czy Kaos to zainstaluj sobie Archa z https://sourceforge.net/projects/architect-linux/files/?source=navbar dobierając w trakcie instalacji środowisko jakie pasuje. Sam tak robiłem przy kupnie nowego komputera bo nie chciało mi się normalnej istalacji Archa. W Architect masz wszystko zebrane w instalatorze a przewaga nad Antergosem Kaosem czy innym Majarami jest taka że przy aktualizacji nie napotkasz problemów bo w tych dystrybucjach pododawali różne rzeczy które potem lubią się gryźć.
@ocotuchodzi: Przestancie ludzi pchac do tych rolling release. Jak chcesz miec cos stabilnego to wybierz LTS. Rolling release jest fajny jak sie ma czas i wiedze zeby sie bawic ze wszystkimi problemami przy aktualizacjach. Najczesciej wszystko idzie dobrze ale jak juz sie psuje to na calego. Arch w dodatku ma porabany system pakietow, wszyscy go chwala a ja twierdze ze niemozliwsc instalacji nowej aplikacji bez uprzedniej aktualizacji calego systemu jest uposledzona!
@JollyGiant: Tak z ciekawości zapytam - z jakiego systemu korzystasz na co dzień?
A co do programów to chciałem przez Wine odpalać niektóre, ale coś mi nie działało wtedy, może coś źle robiłem. :p
A dokładnie jakie mi są potrzebne to ciężko powiedzieć, jak już zainstaluję sobie Linuxa to ewentualnie ciebie poproszę jeszcze o pomoc.
@bersking: Obecnie przewaznie Ubuntu. Na porzadnej stacjonarce w domu mam Ubuntu 16.04, w pracy tez rowniez na dobrym sprzecie i do tego na laptopie Lenovo Thinkpad X230 hula Ubuntu Mate. Linuxem zajmuje sie zawodowo i przeszedlem przez mase dystrybucji przez ostatnie 15 lat mojej przygody z systemem. Na serwerach najczesciej uzywam Centos, bo to najczesciej zastaje po moich poprzednikach. Jezeli sam stawiam serwer to jest to albo Ubuntu albo Debian, w
@bersking: kwestia subiektywnej oceny poszczególnych dystrybucji, jednak z krótkiego, ale intensywnego doświadczenia:

dla nowego w środowsku nic tylko ubuntu lub jego fork (xubuntu/kubuntu/lubuntu etc., ew. mint) - mają oficjalne wsparcie steam i innych aplikacji, zależnie od preferencji. To pomaga przy przesiadce.

Oczywiście każdy system ma swoje wady (np. mój ulubiony xfce, a co za tym idzie xubuntu ma problem z postawieniem drugiego monitora po lewo od prawego 0.o).

Podsumowując: Dla kompletnego
@bersking: dla bardziej zaawansowanego? Każdy z distrowatch.com.

Zastanów się tylko, czy na pewno chcesz i możesz zainwestować swój czas w naukę rozwiązywania problemów, które mogą ujawnić się, kiedy będziesz potrzebował funkcjonalności dostępnej na Windows. Jak już wcześniej wspomniałem: Znajdź dystrybucję, która posiada aplikacje przez Ciebie używane lub ich bliskie odpowiedniki działające stabilnie.

Szukanie dystrybucji po wyglądzie to moim zdaniem nie najlepszy sposób. Desktop Enviroment zawsze możesz relatywnie łatwo zmienić na prawie