Wpis z mikrobloga

Płaca minimalna - teoria ekonomii.

Wszystkich nieignorantów ekonomicznych proszę o plusowanie.

Poniższy post wywołany jest tym, że poziom wiedzy ekonomicznej na wykopie doprowadził mnie dzisiaj do strasznego bólu dupy. Kukiel mnie piecze tak, że aż muszę coś z tym zrobić. 5 lat ekonomii, 3 lata doktoratu, jak krew w piach.

Poniższy wykres przedstawia wykres popytu i podaży na rynku pracy.
Popyt na pracę, to suma ludzi, którzy pracy szukają/są gotowi zmienić.
Podaż pracy to natomiast suma wszystkich oferowanych przez pracodawców stanowisk.
Punkt E jest punktem równowagi pomiędzy popytem i podażą, czyli poziomem, w którym potrzeby wszystkich pracowników i pracodawców są zaspokojone. Nie jest to natomiast punkt w którym rynek pracy znajduje się ciągle, wręcz przeciwnie, bardzo rzadko znajduje się w tym punkcie. Pewnym jest natomiast, że obie strony, popyt i podaż, będą za wszelką cenę dążyć do osiągnięcia równowagi. Jeżeli pracodawcom brakuje ludzi do pracy, to w końcu podnoszą płace, co powoduje przesunięciem się krzywej podaży w lewo. Jeżeli pracownik nie może znaleźć pracy, może się albo dokwalifikować, albo zarabiać mniej. To drugie będzie skutować przesunięciem się krzywej popytu w prawo.

CO POWODUJE WPROWADZENIE PŁACY MINIMALNEJ?

Powoduje, że poziom cen ustalony zostaje na W2. Dla tego poziomu płac, chętnych na pracę jest znacznie więcej ( zmiana z Qr do Q2), natomiast miejsc pracy jest znacznie mniej, bo pracodawcom nie opłaca się po prostu ludzi zatrudniać (zmiana z Qr na Q1). To powoduje, że dla ustalonego poziomu płacy minimalnej powstaje bezrobocie, które wynosi Q1 do Q2 (A do B).

Wolna ręka rynku nie działa tak, że pracodawca będzie musiał zapłacić więcej. Jakieś części zapłaci, resztę ludzi zwolni, lub potencjalnie będzie musiał zamknąć biznes, jeżeli jest to biznes oparty o niskowykwalifikowanych pracowników fizycznych. Suma małych pogorszeń w wielu firmach, doprowadza finalnie do spadku zatrudnienia.

Podsumowując:
-wprowadzenie płacy minimalnej powoduje zwiększenie bezrobocia, i szarej strefy. Nie znam żadnego przykładu z ekonomii współczesnej, który wskazywałby inaczej (wyłączając kraje gdzie za siedzenie na dupie dostajemy 1000 euro)
-zamiast pomagać najbiedniejszym, szkodzimy akurat tym najbiedniejszym z najbiedniejszych.
-więcej ludzi na zasiłkach, a do tego niższe wpływy do budżetu w związku z szarą strefą - #!$%@? świetnie.

#ekonomia #korwin #boldupy #korwinatezpiekakukle #gospodarka #lewackalogika

Wołam i wołać innych, jak ktoś chce spróbować doedukować wykop.
@WuDwaKa @fenis @epgd @trzynastka @Yahudi @k0ktajlmol @MrAndy @dzieciol1 @safehouse @JakisTakiNick @graf_zero
swlabr - Płaca minimalna - teoria ekonomii.

Wszystkich nieignorantów ekonomicznych...

źródło: comment_fPMYF1gXoyjoqFh6k34CqApqv3xdOib2.jpg

Pobierz
  • 65
wprowadzenie płacy minimalnej powoduje zwiększenie bezrobocia, i szarej strefy


@swlabr: hmm, jak to się ma do tego https://amp.theguardian.com/commentisfree/2014/jun/11/the-evidence-is-clear-increasing-the-minimum-wage-doesnt-cause-unemployment?0p19G=e

?

Nie znam się na ekonomii więc jestem gotów Ci uwierzyć ale mam wrażenie że ty pokazujesz jak powinno być w teorii, a np takie artykuł który zalinkowalem pokazuje że w życiu może być inaczej
@babisuk: To nie jest założenie, tylko fakt. Wyższy średni koszt pracy w skali makro ZAWSZE prowadzi do niżego poziomu podaży przy tej cenie.

Oczywiście że nie zawsze spowoduje upadek zakładów. efekt spadku, tak jak zresztą napisałem, będzie sumą mniejszych i większych problemów pracodawców. Część przełknie i ograniczy zyski, część ograniczy zatrudnienie, a jakaś bardzo drobna część będzie zmuszona do zamknięcia biznesu. Wyobraź sobie jednak podwyższę płacy minimalnej do poziomu 25zł przy
@swlabr: wydaje mi się, że to, co piszesz, jest dla większość osób oczywiste, jednak nie bierze pod uwagę realiów rynku, jest skrajnie uproszczone. Nie bierze pod uwagę, że dla wielu właścicieli małych firm płaca minimalna jest wstępem do negocjacji o wynagrodzeniach. Pomija fakt, że nie każdy po prostu "może się dokwalifikować", a na stanowisko o najniższych kwalifikacjach jest największa konkurencja, więc pracodawca może znacznie zaniżać płace. Nie tłumaczy, dlaczego bezrobocie w
@swlabr:

Wszystkich nieignorantów ekonomicznych proszę o plusowanie.


Jestem w stanie wymienić kilku ekonomistów (w tym noblistów), którzy popierali w swoich krajach podniesienie płacy minimalnej. Chociażby Solow czy Stiglitz. Krugman na swoim blogu był za utrzymaniem na obecnym poziomie link. Zacytuje ci jeszcze takie badanie opini wśród środowisk ekonomicznych:

O ile w 1978 roku 90 proc. ekonomistów twierdziło, że płaca minimalna obniża zatrudnienie wśród pracowników niewykwalifikowanych, to w 1990 roku już
@swlabr: Wysokie bezrobocie to nic złego. Wszystkie te korwinowskie opowieści opierają się na założeniu że bezrobocie to najgorszy rak i każdy musi pracować.

Podsumowując:

-wprowadzenie płacy minimalnej powoduje zwiększenie bezrobocia, i szarej strefy. Nie znam żadnego przykładu z ekonomii współczesnej, który wskazywałby inaczej (wyłączając kraje gdzie za siedzenie na dupie dostajemy 1000 euro)

-zamiast pomagać najbiedniejszym, szkodzimy akurat tym najbiedniejszym z najbiedniejszych.

-więcej ludzi na zasiłkach, a do tego niższe wpływy
@swlabr: Tylko w tej branży między innymi najbardziej szkodzą górnicy/policjanci/wojskowi na emeryturach, bo oni zaniżają stawkę za pracę i z braku zajęcia w domu wolą siedzieć w pracy a normalny pracownik równany jest własnie do nich. Żeby cokolwiek sensowego zarobić trzeba pracować 240-300 i więcej godzin, nierzadko w 2-3 firmach dorabiając. Także ekonomia ekonomią a życie życiem sobie.
@JakisTakiNick: Przebrnę przez metodologię później, ale opracowaniom cytowanym przez lewicowego Guardiana nie ufam. Widzę natomiast, że dane bazowały na rynku.... Australijskim... Bitch please... Tam dla lokalsów jest taki socjal, że nie ma w ogóle sensu chyba badanie tego zjawiska. Wolałbym zobaczyć efekty w krajach rozwijających się bez socjalu.

Widzę natomiast brak urealnienia wzrostu płacy minimalnej o inflację, co sugeruje mi, ze coś może śmierdzieć.

http://www.frbsf.org/economic-research/publications/economic-letter/2015/december/effects-of-minimum-wage-on-employment/

tutaj rzetelniejsze źródło, mniej jednoznaczne niż
@tr0yl: Dlatego zaznaczyłem w swoim poście, że wyłączmy z analizy kraje, w których za siedzenie na dupie dostaje się 1000 euro (mowa właśnie o naszych sąsiadach z zachodu).

Rozważając kwestię płacy minimalnej w kraju takim jak Niemcy, nigdy nie pokusiłbym się o stwierdzenie, że podniesienie płacy minimalnej o np 5-10% spowoduje spadek zatrudnienia. Mogę się natomiast założyć, że przy podwyżce o 100%, spadek byłby dość zauważalny, z czym chyba się zgodzisz.
@swlabr
@babisuk
@JakisTakiNick
@smyl

Poniższe piszę jako osoba mająca ambiwalentny stosunek do płacy minimalnej*

Niestety, to co piszesz nie bierze pod uwagę tego, że w praktyce krzywa popytu na pracę może być prosta, albo prawie prosta, szczególnie w przypadku MONOPSONU (jeden kupujący pracę, czyli jeden pracodawca w małej miejscowości).

W praktyce krzywa popytu na pracę w niektórych branżach może być bardzo pionowa (albo dosłownie pionowa, oczywiście tylko do pewnego stopnia, bo wiadomo,
Rozważając kwestię płacy minimalnej w kraju takim jak Niemcy, nigdy nie pokusiłbym się o stwierdzenie, że podniesienie płacy minimalnej o np 5-10% spowoduje spadek zatrudnienia. Mogę się natomiast założyć, że przy podwyżce o 100%, spadek byłby dość zauważalny, z czym chyba się zgodzisz.


@swlabr: czyli w Niemczech które mają płacę minimalną ponad 2 razy wyższa niż Polska dopiero podwyżka o 100% relanie zaszkodzi, a w PL podwyżka o 100 zł spowoduje
Widzę natomiast, że dane bazowały na rynku.... Australijskim... Bitch please... Tam dla lokalsów jest taki socjal, że nie ma w ogóle sensu chyba badanie tego zjawiska


@swlabr: Nie rozumiem. Czyli odrzucasz rzeczywistość? Skoro w rzeczywistości sprawa wygląda tak, że jest socjal to będziesz zamykał na to oczy? Cherry picking.
Nie znam się na ekonomii więc jestem gotów Ci uwierzyć ale mam wrażenie że ty pokazujesz jak powinno być w teorii, a np takie artykuł który zalinkowalem pokazuje że w życiu może być inaczej


@JakisTakiNick: @swlabr: kolega zapomniał dodać "ceteris paribus" i że dany model (uproszczenie) jest krótkooktresowy. W praktyce przedsiębiorcy mogą podnieść ceny, rośnie inflacja i wzrost płacy minimalnej się neutralizuje. Poza tym kolega z tego modelu wnioskuje zbyt