Wpis z mikrobloga

Takie małe przypomnienie dla ludzi korzystających z systemu plików ext4 czyli jak powiększyć sobie ilość miejsca na dysku. W zasadzie pisząc powiększyć tak naprawdę mam na myśli słowo odzyskać.

Na początku, krótkie wyjaśnienie. Ext4 rezerwuje sobie część przestrzeni partycji dla ochrony systemu przed przepełnieniem (oraz pewnych mechanizmów defragmentacji danych). Domyślną częścią partycji jest 5% powierzchni jej całkowitej powierzchni. Przy takiej partycji 500GB wynosi 500*0,05=25GB co jest trochę przesadną wartością. U mnie w ten sposób przy partycji 256GB, odzyskałem 4% powierzchni co daje trochę ponad 10GB dodatkowego wolnego miejsca.

Jak odzyskać miejsce? Jednym prostym poleceniem:

sudo tune2fs -m P /dev/sdXY


gdzie P to procent powierzchni, X - litera dysku, Y - numer partycji.

Ja sam ustawiłem sobie wartość 1 ale można również ustawiać wartości nie całkowite np 0.1. Nie polecam ustawiać wartości 0 ponieważ w zarezerwowane miejsce wlicza się również lost+found generowane przez fsck.

Po wykonaniu takiego polecenia w menedżerze plików lub przy pomocy polecenia df od razu można zauważyć różnicę w ilości wolnego miejsca na dysku

$ df /dev/sdb3

System plików Typ rozm. użyte dost. %uż. zamont. na

/dev/sdb3 ext4 256G 229G 15G 95% /home

$ sudo tune2fs -m 1 /dev/sdb3

tune2fs 1.42.13 (17-May-2015)

Ustawianie procentu zarezerwowanych bloków na 1% (681809 bloków)

$ df /dev/sdb3

System plików Typ rozm. użyte dost. %uż. zamont. na

/dev/sdb3 ext4 256G 229G 25G 91% /home


Taguję #linux #ubuntu #linuxmint #manjaro oraz #xfcetips ponieważ założyłem ten tag ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 2