Wpis z mikrobloga

Mirki polećcie jakąś mądrą książkę, która daje do myślenia, zawiłą, uczącą czegoś człowieka, nie SF tylko coś realnego, po czym można być bogatszym o jakąś wiedzę, przemyślenia. Może coś psychologicznego, może motyw kryminalny, po prostu nie żaden zabijacz czasu, a wartościowa lektura :)
Wiem, że pojawi się pewnie dużo propozycji, dlatego proszę o odpowiedź tylko osoby, które są pewne, że polecana przez nich książka jest naprawdę mocna

#ksiazki #psychologia #czytajzwykopem
  • 38
@nonabl3: Jak zobaczyłem "nie SF", to od razu na złość pomyślałem o książce SF :D Mimo wyraźnego sprzeciwu, zalecam: Nieśmiertelność zabije nas wszystkich. Daje sporo do myślenia, pokazuje różne rozmaite komplikacje społeczne i dywagacje "jakby to było, gdybyśmy odkryli lek dający nieśmiertelność". Jedna z lepszych książek, jakie w życiu przeczytałem. Nie jest mocno SF, nie ma robotów i akcja praktycznie mogłaby zacząć się dziać już dziś : )
@nonabl3: weź sobie poczytaj Ole Nydahl - O naturze rzeczy.

Przełomowym wglądem jest tutaj to, że nie jesteśmy ani ciałami, które staną się stare, chore i wreszcie umrą, ani myślami, które ciągle się zmieniają. To, co patrzy właśnie przez nasze oczy i słyszy przez nasze uszy, jest świadomą nieograniczoną przestrzenią. Istnieje poza przychodzeniem i odchodzeniem, narodzinami i śmiercią.


a później przeczytaj Ole Nydahl - O śmierci i odrodzeniu. Dowiesz się co
@EnderMG: Nie wiem dlaczego ale jestem przeciwnikiem SF w stylu robotów, ufoludków i mówiących maszyn. No może jakiś Terminator jest od tego lekkim wyjątkiem, ale czytając książkę, chciałbym się realnie wczuć w fabułę żeby mózg nie psuł mi czytania myślami "przecież to jakaś bajka". Motyw nieśmiertelności może być ciekawy.
Czytałem kilka książek Jeffery Deaver'a, podobał mi się motyw kryminalny, było dużo wyjaśnień na temat tego, w jaki sposób działa psychika przestępcy,
@alhakeem: z 1984 bym polemizował, ciężko się czyta i jak sądzę może być zbyt science fiction. Ta ksążka jest zbyt przerysowana, żeby człowiek mocno stąpający po ziemi nie zaśmiał się z jej naiwności. Pisząc naiwność mam na myśli to, że jest one zero jedynkowa- tam wszystko jest podporządkowane tyranii, wszystko jest złe, tajna policja jest wszędzie itp.
@rato: Moim zdaniem jest całkiem przystępna dla czytelników i nie wymaga zbyt wiele wysiłku jej przeczytanie. Masz rację z tą 0/1, może to rzeczywiście nie jest to o co proszono. Mimo wszystko uważam, że warto przeczytać przynajmniej dla wyrobienia sobie o niej własnej opinii.
@alhakeem: @thekes: @Wynoszony: @rato: @weeman: Wielkie dzięki za propozycje. Napisałem tutaj, ponieważ ze szukaniem samemu jakiejś książki to jest trudna sprawa. Czasem może być wartościowa, a jednak jej opis w internecie wcale nie zachęca lub jest nie ciekawy. Wiem, że dużo osób na Wykopie lubi czytać i domyślam się, że Wasze propozycje są naprawdę warte przeczytania. Będę musiał coś z nich wybrać i przeczytać, dzięki za polemikę