Wpis z mikrobloga

Miruny spod tagu #elektronika, mam pytanie. Mam tablet z (najprawdopodobniej) uwalonym UEFI. Prawdopodobnie da się go naprawić wgrywając UEFI przy pomocy Raspberry Pi z użyciem programu flashrom, zgodnie z tym opisem. Jedynym problemem jest to, że mój chip Winbond 25Q64FWSIG działa na 1.8V, zaś R Pi ma na GPIO 3.3V. Nie do końca wiem jak to rozwiązać. Zrobiłem pewien schemat poglądowy - czy moglibyście powiedzieć, czy to ma w ogóle prawo zadziałać?

RFLASH, to moja pamięć. Te grube linie które chodzą do "R Pi" i "Logic Conv" to SPI. Chciałbym wykorzystać dzielnik napięcia żeby obniżyć napięcie podawane przez GPIO a jednocześnie podać je obustronnie na konwerter.

Zapewne pytanie jest idiotyczne, ale zawsze miałem problemy ze zrozumieniem elektorniki. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Pobierz ChcialbymKubekFaktow - Miruny spod tagu #elektronika, mam pytanie. Mam tablet z (najp...
źródło: comment_6x24QPft5uiVvUaGqKLRpFnEMQYZTfmo.jpg
  • 7
@ChcialbymKubekFaktow: Musisz zmontować zasilacz na 1,8V i konwerter poziomów. Zasilacz z 5V na 1,8 zrobisz z tanim stabilizatorem lm317 nawet. Na szczęście szyna SPI jest jednokierunkowa, więc w miarę prosto da się ogarnąć konwersję. Tylko znajdź jakiś gotowy scalak-bufor, a nie rób na tranzystorach czy dzielnikach rezystorowych, to jednak zbyt wysoka częstotliwość (setki kHz i więcej), żeby takie kombinacje od strzała działały stabilnie.
@ChcialbymKubekFaktow: Na linii "z układu" czyli MISO nie potrzebujesz konwersji, RPi powinno załapać, pozostałe linie idą do układu flash i na nich wstawiasz bufor nieodwracający, imo 74LVCxxx powinien dać radę, np taki: http://allegro.pl/art-74lvc244ad-smd-so20-phil-nowe-uklady-i6241714827.html (akurat nie ma DIPów i buforów quad to wziąłem taki wielgachny, ale to szczegół) zasilasz go 1,8V, wejścia z RPi, wyjścia do flasha (MOSI, CS, CLK). Nie daję gwarancji że zadziała bo widzę po datasheecie, że bufor będzie
@ChcialbymKubekFaktow: Właściwie na dzielnikach rezystorowych mógłbyś też zrobić zejście z 3,3V do 1,8V, tylko to mniej eleganckie rozwiązanie i żeby działało jako tako przy kilku MHz musisz zastosować wartości rzędu setek ohm, tak jak napisałeś. I najlepiej pogrzebać w ustawieniach flashrom, aby obniżyć częstotliwość szyny SPI.