Wpis z mikrobloga

Jak do cholery jest z tym VATem na wydatki związane z samochodem?
Mam dostawczaka (używany, z 2013r), w dowodzie sam. cięzarowy, wbity VAT1. Nie zrobiłem badania technicznego zaraz po otrzymaniu go od leasingodawcy bo zapomniałem, ale w wydziale komunikachi przebili VAT1 z poprzedniego dowodu. Samochód w leasingu, krajowy, z jednym rzędem siedzeń i stałą przegrodą. Klasyczne Ducato. Nie prowadzę kilometrówki i nie zgłaszałem go do skarbówki bo to w rzeczywistości nie mój samochód tylko leasingu.
Firma ma siedzibę w domu, lecz profil działalności to usługi u klienta, więc w domu tylko "biuro". Firma 1osobowa, aktualnie nie bez zatrudnienia innych osób.
Księgowa twierdzi że przysługuje mi prawo tylko do odliczenia 50% VATu. Czy ma rację?
Czy pozostałe 50% VATu są moimi kosztami uzyskania przychodu?
#prawo #podatki #firma #dzialalnoscgospodarcza #vat
  • 7
  • Odpowiedz
@salvador_w_dali: a jak mam odliczyć opłatę wstępną leasingu (na przełomie miesięcy) skoro dokonuję jej 1/2 tygodnie wcześniej zanim dostanę auto, a pojazd jest niezbędny do dokonania przeglądu?
Chociaż tyle że podatek sobie zmniejszę tymi 50% których nie odliczę...
  • Odpowiedz
@kot-z-cheshire: czyli jak mam wpis VAT1 w dowodzie ale nie zrobiłem dodatkowego badania technicznego (zrobię je w przyszłym tyg.) i jeden rząd siedzień to nie mogę odliczyć 100%? Głównie by mi zależało na tym by odliczyć VAT z opłaty wstępnej (data wystawienia FV z opłatą wstępną 08.07.2016). Pojazd musiał posiadać wcześniej to badanie bo jezdził we flocie samochodowej a ja nie wprowadzałem żadnych zmian konstrukcyjnych w nim...
  • Odpowiedz