Wpis z mikrobloga

Co Mircy myślą o wolfram alpha ? Wstyd się przyznać ale nie znam żadnego języka skryptowego i planuję to zmienić. Docelowe zastosowanie to jako narzędzie pomagające czy 'sklejające' różne rzeczy (analiza tekstu, ogólnie pojęta 'organizacja' plików lub różnych artefaktów projektowych jak testy, dokumenty, wymagania, połączenia między nimi, jakieś statystyki, wizualizacje itp).
Planowałem sięgnąć po #python ale #wolphramalpha wydaję się być ciekawym językiem (po obejrzeniu filmiku szczęka opada - polecam).
Zaletą wolframu jest np to, że można bardzo łatwo wprowadzić jakieś dane, zdefiniować połączenia/relacje między nimi i na tej podstawie np generować jakieś grafy, wykresy, wizualizacje itp, co może być przydatne np do bardziej efektywnego (graficznego) przedstawienia powiązań pomiędzy artefaktami, stopnia skomplikowania, analizy pokrycia (np pokrycie wymagań) itp.

Wielu pewnie powie, że wolfram aplha to po prostu język, który zawiera wbudowaną całą masę bibliotek i tylko taka jest jego przewaga. Wydaję mi się jednak, że to coś więcej. Za oficjalną stroną:

The Wolfram Language represents everything—data, formulas, code, graphics, documents, interfaces, etc.—as symbolic expressions, making possible a new level of programming flexibility and power.

- Incremental programming: any fragment of code is instantly runnable

- Any form of data can immediately be represented within the system

- Code can involve any kind of object, such as an image, document, etc.

- Programs can immediately manipulate structure as well as content


Wszystko tu jest symboliczne i wydaję mi się, że w miarę łatwo można definiować własne struktury danych i łączyć je z resztą tak, że mogą być one również używane przez te 'magiczne' algorytmy tak jak jest to pokazane na filmiku.

Co myślicie?

#programowanie
  • 14
@LiczbaPi: Co do wolframu warto jeszcze dodać, że koncepcja języka rozwijana jest od jakiś 30 lat przez właściciela (i jego firmę), który jest bardzo ciekawą osobą - geniusz matematyczno/fizyczny, np w wieku 15 lat wydawał publikacje naukowe o kwantowej teorii pola. Czuję, że wolfram może być nowym wymiarem programowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@LeopoldStuff: Mam co do tego wątpliwości. Wszystkie te cuda na kiju które tam mają zaimplementowane pod spodem wymagają gigantycznej bazy wiedzy którą prawdopodobnie trzymają na swojej chmurze, stąd nie ma łatwego sposobu na uruchomienie własnej instancji, tylko trzeba się z nimi kontaktować. Nie jest to raczej coś co miałoby zastosowanie w mniejszych projektach, a w dużych nie koniecznie chce się ładować takiego molocha na backend. Jest masa języków obsługujących różnorakie paradygmaty
@LeopoldStuff: Wydaje mi się, że python będzie lepszym rozwiązaniem. Bo nie jestem pewien, ale chyba żeby korzystać na swoim stanowisku z Wolframa musisz kupić ich soft https://www.wolfram.com/mathematica/ Ale może coś się zmieniło i są teraz jakieś darmowe wersje.
Więc z punktu widzenia finansowego python wydaje się być korzystniejszy. Poza tym python też ma różne biblioteki do wykresów jak SciPy czy MathPlotLib, więc przeszukaj dokumentację, możliwe że cię to zadowoli.