Wpis z mikrobloga

Mirki, jakie badania krwi profilaktycznie najlepiej sobie zrobić prywatnie? Ostatnio źle się czuję, a mój rodzinny nie chce dać mi skierowania, więc pójde do laboratorium sam. Chcę zrobić podstawową morfologię + cholesterol + próby wątrobowe + cukier + mocz. Co jeszcze warto? Dodam, że ostatni raz badałem się z 7 lat temu, piję dużo alkoholu i palę fajki, ogólnie rzec mówiąc nie prowadzę zdrowego trybu życia.

#pytanie #pytaniedoeksperta #zdrowie #medycyna #kiciochpyta
  • 21
  • Odpowiedz
@Pippo: Musiałbym zrobić je prywatnie i i tak za nie zapłacić, ponieważ treba mieć na nie skierowanie, a mój rodzinny jest taki, że jak już coś wypisuje, to akt zgonu.
  • Odpowiedz
@halfmaniac: to zmień rodzinnego. Kiedy ostatnio robiłem część z tych badań, to trochę pokręcił nosem i dał skierowanie na drugi dzień. Do tego też EKG i OB. Poza tym oddaj krew, część z badań Ci tam zrobią i jeszcze komuś pomożesz.
  • Odpowiedz
@Pippo: @halfmaniac: nie oddawaj krwi swojej niedobrej. chorzy ludzie mają dość swoich chorób nie potrzeba im innych jeszcze. Rtg płuc jak baaardzo źle się czujesz ale to musi ci lekarz skierowanie wypisać.
  • Odpowiedz
@zima65: nie lepiej nie oddawać jak się jest chorym, tylko nie można oddawać jak się jest chorym, ale o tym zadecyduje lekarz na rozmowie z nim przed oddaniem, wystarczy rzetelnie wypełnić ankietę i wspomieć o ewentualnych niewymienionych w ankiecie problemach, jeżeli jakieś są.
  • Odpowiedz
@falszywy-niebieski-pasek: 23 lata, od jakiegoś czasu mam problemu ze snem, drżenie rąk, ogólna nadpotliwość ale to chyba mam od zawsze, a oprócz tego nie jestem szczupłej budowy ciała :D Problemy trawienne, zdarzało mi się wymiotowac na czarno, miałem gastroskopie ale wykazała tylko jakąś małą nadżerke na przełyku, ostatnio raczej się nie zdarza. No i ucisk w podbrzuszu pod żebrem, raczej coś wątrobowego, pamiętam, że kiedyś miałem podobnie, byłem na USG
  • Odpowiedz
@halfmaniac: ucisk pod prawym zebrem, tak? Pojawia się po zjedzeniu czegoś tłustego/wypiciu alkoholu? A kiedy tak wymiotowales na czarno? Mam nadzieję, że jesteś pod opieką gastroenterologa? Helicobacter pylori po gastroskopii był ujemny? A jeśli dodatni to czy dostałeś antybiotyk? Oprócz tego co napisałeś ja bym zrobiła na wszelki wypadek test na krew utajoną w kale. :) Sorry za pytania jak na przesłuchaniu:P
  • Odpowiedz
@falszywy-niebieski-pasek: Nie tyle tłustego, ale po alkoholu tak. Ucisk, ale nie ból pod prawym żebrem. Jakby mi tam balona włożyli. Wymiotowanie na czarne zdarzyło mi się kilka razy, pierwszy raz ze dwa lata temu i powtarzało się kilka razy, ostatnio już nie, oprócz tego towarzyszyły temu objawy zgagi itp. Byłem na gastroskopi, stwierdził małą nadżerkę na przełyku, ale że nie jest to na tyle duża zmiana, aby powodować tak duże
  • Odpowiedz
@halfmaniac: Spadek masy ciała ostatnio? Jak silne są te nocne poty? Takie, że aż musisz zmienić pidzame i pościel czy jesteś po prostu spocony? Jak będziesz robił morfologię to koniecznie z rozmazem. Ja bym jednak na Twoim miejscu zmieniła rodzinnego na takiego, który się choć trochę interesuje pacjentem, bo wypadałoby zrobić też USG i dobrze by też było powtórzyć kiedyś gastroskopię. Postaraj się też ograniczyć alkohol i rzucić palenie. Wiem,
  • Odpowiedz
@falszywy-niebieski-pasek: Nie, aż takie silne nie były, że musiałem suszyć pościel, ale byłem nieprzyjemnie spocony i nie wiedziałem, czy to z zimna czy gorąca. Spadku masy nie odnotowałem, wręcz przeciwnie - przez mój tryb życia jestem chyba w szczycie swej masy zyciowej, może być już nawet 100 przy wzroście 186. Mam mocne postanowienie poprawy, chcę się zacząć ruszać, regularniej i zdrowiej odżywiać i odstawić na jakiś czas alkohol, a papierosy
  • Odpowiedz
@halfmaniac: W tym przypadku to akurat dobrze, że samoistnie nie chudniesz. :p Ważne, ze te poty nie są bardzo silne. Może być po prostu tak że masz koszmary/jesteś zestresowany. To by wyjaśniało i problemy ze snem i pocenie się w nocy. Warto to jednak obserwować jeśli będzie się utrzymywać. Co do objawów gastrycznych to koniecznie to skontroluj jak będziesz miał czas i normalnego lekarza. Trzymam kciuki za badania. :) Dużo
  • Odpowiedz
Ostatnio źle się czuję

piję dużo alkoholu i palę fajki, ogólnie rzec mówiąc nie prowadzę zdrowego trybu życia.

jestem chyba w szczycie swej masy zyciowej, może być już nawet 100 przy wzroście 186


@halfmaniac: Cumplu jak Ty chcesz być zdrowym robiąc wszystko by tego zdrowia się pozbawić? I jeszcze się dziwisz.
A co do fusowatych wymiotów to jeśli cały czas się zdarzają to trzeba powtórzyć gastroskopię. Powodem może być alkohol.
  • Odpowiedz
@tHoePs: W jakim celu insulina na czczo? I ft3?
@zima65 Dlaczego akurat RTG płuc?

@halfmaniac oznaczenie glukozy na czczo i ewentualnie tsh i ft4 jest wystarczające.
RTG profilaktycznie wykonuje się, rzadziej u osób młodych, i jest to raczej ostatnie badanie które przychodzi do głowy przy 'złym samopoczuciu'.
  • Odpowiedz