Wpis z mikrobloga

@24xls kiedyś obiecałem ci kilka antysemickich cytatów z przedwojennej prasy onrowskiej/bepistowskiej. Proszę.

I nie ma podpierać się RAZem, który bajał coś o walce ekonomicznej. To co wkleiłem przedstawia najczystszy rasizm.

Uwaga do moderacji: Zdjęcia nie mają zamiaru propagować rasizmu/antysemityzmu.

Źródło: Idea Katolickiego Państwa Narodu Polskiego | Jan Józef Lipski

#historia #zydzi #onr #falanga #antysemityzm #neuropa #4konserwy
P.....k - @24xls kiedyś obiecałem ci kilka antysemickich cytatów z przedwojennej pras...

źródło: comment_Or8J6jDvNKsk4UHsum3cJ0nUfkDi4CiA.jpg

Pobierz
  • 27
I nie ma podpierać się RAZem, który bajał coś o walce ekonomicznej. To co wkleiłem przedstawia najczystszy rasizm.


@PolakKatolik: Dzięki za to! I właśnie takie śliganie się współczesnej polskiej "prawicy" po tym temacie jest kolejną przyczyną dla której mnie ona zwyczajnie brzydzi. Gdy dobrze podrążyć, to pod tymi wszystkimi frazesami o ich "wolnościowości" itp. będzie onrowski pałkarz-antysemita...
@bygsyti: no ale o czym tu mowa? prawdopodobnie chodziło o ograniczenie praw wyborczych oraz być może o dostęp do uczelni wyższych? Późne lata 30. Żydzi zamykają się w gettach, żądają suwerenności. Na tle europy nasze rozwiązania były najbardziej humanitarne i wspaniałomyślne.
@PolakKatolik: no i słusznie, bo nie da się sprawdzić / udowodnić intencji. Żeby służyć Polsce i zgodnie z gospodarzami żyć, nie jest potrzebne obywatelstwo. A, z polskiej perspektywy przezorność i nieufność jest jak najbardziej potrzebna. Żądanie takich dyskryminacyjnych praw wcale nie szło w parze z osobistą niechęcią. ONR miał dobre kontakty z Bejtarem. Oczywiście zakres dyskryminacji obcych, to rzecz do starannego rozważenia. Przesada jest tak samo zła jak głupie rezygnowanie z
@PolakKatolik:

To nie było tajemnicą. Z deklaracji ideowej przedwojennego onr:

Żyd nie może być obywatelem Państwa Polskiego i – póki jeszcze ziemie polskie zamieszkuje – powinien być traktowany jedynie jako przynależny do państwa.


... co mówił też Dmowski:

To jest jasne, że chcąc zapewnić przyszłość Polski, trzeba usilnie i konsekwentnie dążyć do tego, żeby Żydów w naszym kraju było coraz mniej (...). Podstawą ich siły jest opanowanie handlu w Polsce, a
Partia? Masz na myśli PZPR? Nie znam, ale ONR głośno mówił, to co wszyscy uważają za oczywiste. Jeśli kraj zamieszkują ludzie którzy posiadają zupełnie różny system wartości to demokracja traci sens, bo żaden kompromis nie jest satysfakcjonujący. Historia wielokrotnie pokazała, że w takich warunkach prędzej czy później dochodzi do przesilenia i rozwiązania "ostatecznego". Dlatego na przedwojenne działania ONR patrzę jako na najlepszą z możliwych próbę rozwiązania palącego problemu. Niestety zrealizowały się scenariusze
Jakoś te niesatysfakcjonujące kompromisy doskonale funkcjonują

@PolakKatolik: gdzie i od jak dawna? USA to słaby przykład, bo eksperyment równościowy to projekt jednego pokolenia jeszcze nie wiadomo, czy przetrwa zmiany. Niemcy to jeszcze gorszy przykład. Dzisiaj nawet wyborcza przyznaje, że turecka mniejszość jest lojalna wobec Turcji, a nie wobec nowych "współrodaków". Polska sprzed wieków, to też zły przykład bo mieszanie ludności daje się pogodzić w systemach autorytarnych, a ja mówię o demokracji