Wpis z mikrobloga

Globalny klimat: Lipiec 2016 najcieplejszym lipcem w notowanej historii

Tak, to ten czas w miesiącu, kiedy dodaję update klimatyczny. Bez niespodzianek - kolejny rekordowy miesiąc - piętnasty z rzędu. Okres styczeń-lipiec jest cieplejszy o prawie 0,2°C niż poprzedni rekord z zeszłego roku. Zresztą tak samo ma się z ostatnimi 12. miesiącami - tu też rekord pobity o 0,19°C - a to kosmiczna liczba. Dla porównania - w czasie wychodzenia z epoki lodowej, pamiętacie - kiedy stopił się kilometr lodu jakim pokryta była Skandynawia - ocieplenie wynosiło ok. 1°C/1000 lat.

#nauka #ciekawostki #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #klimat #mikroreklama

Fot. Średnia temaperatura w okresie sierpień-lipiec od 1960 do dzisiaj - odniesiona do średniej z XX wieku. Fun fact - ostatni taki okres z temperaturą poniżej średniej dla XX wieku był w 1976 - 40 lat temu.
Pobierz Sierkovitz - Globalny klimat: Lipiec 2016 najcieplejszym lipcem w notowanej historii
...
źródło: comment_cDGDa8GnJTulBhN0fjwiENTAT9qfuJIw.jpg
  • 14
Dla porównania - w czasie wychodzenia z epoki lodowej, pamiętacie - kiedy stopił się kilometr lodu jakim pokryta była Skandynawia - ocieplenie wynosiło ok. 1°C/1000 lat.


@Sierkovitz: nie chcę się szczególnie czepiać, ale nie było to spowodowane także tym, że wciąż ogromne ilości lodu odbijały sporo promieni słonecznych, co hamowało tempo wzrostu temperatury? Nie, nie jestem denialistą. ;)
@plnk: Nie ma problemu - czepianie się jest dobre. Ale w tym wypadku pudło.

Za tempo wzrostu temperatury odpowiada bilans między energią, która dociera na ziemię a tym co uchodzi w kosmos.

W czasach przed wyjściem z epoki lodowej temperatura była stabilna - więc tyle samo docierało i uchodziło. Potem przez zmiany orbitalne mieliśmy nadwyżkę, co doprowadziło do ocieplenia. Nie ważne, jakie było początkowe albedo. Ważne, że było stałe. Gdyby teraz
@Sierkovitz: sorry bo trochę obok tematu - ale czy ocieplenie spowoduje podniesienie się poziomu mórz i oceanów? Bo jeśli większość lodu, który się stopi dryfuje po wodzie, to zgodnie z prawami fizyki poziom powinien zostać ten sam. Filmik poglądowy:
k.....o - @Sierkovitz: sorry bo trochę obok tematu - ale czy ocieplenie spowoduje pod...
@kapuczino: lód ma gęstość większą od wody, a akurat to, co pływa powyżej wody to jest ta nadmiarowa objętość - zatem faktycznie, po stopieniu poziom wody się nie zmieni.

Zatem - pal licho Arktykę, niech się topi.

Ale bardziej skomplikowana sytuacja jest z Antarktydą i Grenlandią. Tam jest normalny ląd (często powyżej poziomu morza!) pokryty lodem - kiedy to się stopi, woda spłynie do oceanu i podniesie jego objętość.

Mało tego:
lądy te obecnie są zapadnięte (pod ciężarem przykrywającego je lodu). Po roztopieniu się lodowców podniosą się i wypchną również nieco oceanu w górę


@haes82: ogólnie się zgadzam, ale w cytowanym fragmencie skutek będzie chyba dokładnie odwrotny. Jak kąpiesz się w wannie i wystawisz nogę ponad poziom wody, to poziom wody pójdzie w dół, nie w górę.