Wpis z mikrobloga

Witam,
Pytanie do mirków z zakresu #rower, #mtb
Kupiłem niedawno rower, kross hexagon x3 na ramie 23" (2016r.)
Obecnie w rowerze są zamontowane opony Rubena Ocelot 26"x2,1" jednakże obecny mój tryb poruszania się rowerem to jazda 100% po asfalcie,
Chciałbym wymienić opony na takie, które będą się nadawały na asfalt.
Rozmiar obręczy to: 559x19c

Czy mógłbym prosić o poradę w zakresie dopasowania odpowiednich opon do wspomnianego rowerka ? Zauważyłem że część z osób uwzględniało swoją wagę (moja jest dosyć duża ponieważ przy wzroscie 198cm ważę 120kg)
Budżet którym dysponuje tj. około 50-80zł za sztukę.

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ladril: a nikt nie mówił żeby nie kupować MTB? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale jak już masz to ja bym nie schodził z szerokością w dół z racji wagi i lepszej amortyzacji tylko wziął jakieś miejskie slicki - np. Schwalbe Big Apple
  • Odpowiedz
@brylek: Obecnie jeżdzę rowerem tylko do pracy i tak będzie jeszcze przez miesiąc, później przeprowadzam się poza miasto i obok domu będe miał same lasy i fajne trasy na mtb.
  • Odpowiedz
hexagon x3


@brylek: To parko-bulwarówka, nie nadaje się do jazdy w terenie.
@ladril: Tak jak @jedzczarnekoty, jak już musisz coś w niego inwestować to grube slicki, na cienkich "szosowych" oponach przy twojej wadze i tej klasie sprzętu strach jeździć.
  • Odpowiedz
@ladril: moje propozycje to są tzw. semislicki, rozmiar 2.1 tylko większe ciśnienia przy pompowaniu ok. 3,5-3,8 bar wtedy jeździmy na środkowym bieżniku i mamy niskie opory toczenia.
Sam jeżdzę na Geax Mezcal i sobie chwalę, ogólnie dużo w lasach na utwardzonych ścieżkach szutrowych, piaszczystych, żwirowych itp. oraz asfalt jak to w mieście i spokojnie dają rady
  • Odpowiedz
Zastanawiałem się nad:
Schwalbe Big Apple
Maxxis Detonator
lub
Schwalbe Kojak - niestety dość drogie,

Ale wciąż nie mogę ogarnąc jaki powinna być odpowiednia szerokość opony
  • Odpowiedz
@ladril: ja miałem kupować Detonatory (ostatecznie szukam szosy dlatego nie wziąłem). Podobno im węższe tym lepsze, ale ja nie czułem wielkiej różnicy między slickami 1,5, a semi-slickiem 1.9 :)
  • Odpowiedz
@ladril: przy 19c możesz dać do 2.2 - 2.25. Nie dawał bym mniejszych niż masz bo znacznie zwiększy to obciążenia przenoszone na koło, gruby balon nieco osłoni obręcz i tą nieszczęsną piastę.
  • Odpowiedz
@ladril: czasami producenci obręczy podają informacje o szerokości (najczęściej) w zależności od wewnętrznej szerokości obręczy. Poniżej masz tabelkę od DT Swiss. Na 19c możesz zapakować co się podoba / wygodnie.

A osobiście to bym poszedł w jakieś slicki/semi slicki - genialnie się na tym jeździ. Takie np. Kojaki 35c są mega, pewnie te Big Apple też.
TwigTechnology - @ladril: czasami producenci obręczy podają informacje o szerokości (...

źródło: comment_UspToXvD4bVR5HWYSV8MPnWEhHTsgVaM.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@ladril: ja do mojej obręczy Kellysa zakładałem spokojnie grubość 1.25. Patrz też na wagę opon, bo ważne. W tej tabelce masz rozmiar 19mm i tam masz wykropkowane, które opony możesz zakładać. 19c oznacza 19mm szerokości obręczy około.
  • Odpowiedz
@ladril: ano ma się tak, że masz rozmiar opon oraz szerokość wewnętrzną i masz sobie wybrać którąś z kropeczek :) Na stronie producenta twoich obręczy pewnie znajdziesz podobne.

Poważnie - wybór opon to nie jest jakaś wielka sztuka, zwłaszcza przy takich miejskich potrzebach.
  • Odpowiedz