Wpis z mikrobloga

Astromirki, co ja właśnie tu dostałem! Pocztówka ze Stanów od jednego z Was :))
@Out0fControl poza kontrolo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Radoche mam wielką :)) Dzięki śliczne!

Siedzę w tej chwili w Obserwatorium, nikogo nie ma, cicho, ciemno, tylko ja. Aż dziwne. Pogoda żyleta (jak na Kraków), księżyc zaraz zajdzie i warunki na maksimum Perseidów będą idealne. Przygotowałem już aparat na montażu i bedę focił. Może uda się zrobić ładną długą ekspozycję ze spadającymi gwiazdami.

Mały speakpeek po niedawnej konferencji Binary Stars in Cambridge:

- układy biały karzeł + gwiazda neutronowa to nie to samo co układy gwiazda neutronowa + biały karzeł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- zeby znaleźć dobry model układu podwójnego gwiazd można z powodzeniem stosować algorytm ewolucji ptaków
- ponad 25% obserwowanych gwiazd w gromadach ewoluuje w "dziwny sposób"
- planety mogą bezproblemowo istnieć w układach potrójnych gwiazd
- obiekty Thorne-Żytkow są bardzo... i tu nie wiem, bo wyszedłem po kawę
- układy kontaktowe (znaczy moja kariera) chyba nie istnieją.

Na teraz to tyle, bo zaczyna się powoli maksimum roju. Biorę laptopa żeby mieć jakąś muzykę, moszczę się w kocu na ławce i gapię się w niebo :).

Do zobaczenia niebawem w #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

#astronomia #ciekawostki

PS: 26 sierpnia mamy setny Wieczór z Gwiazdami w OAUJ - 18:30, ul. Orla 171. Będę oprowadzał, tak tylko mówię ( ͡° ͜ʖ ͡°)

PS2: @koostosh, @pstjepan, skasowałem tamten wpis. Było w nim za mało astro ( ͡ ͜ʖ ͡)
Pobierz Al_Ganonim - Astromirki, co ja właśnie tu dostałem! Pocztówka ze Stanów od jednego z ...
źródło: comment_Yw6TINQUpNGAErTpT9q2zjTwGvJ7hGf0.jpg
  • 8
@Al_Ganonim ja właśnie siedzę na rozkładany fotel w szczerym polu. Droga Mleczna nad głową i podziwiam skubance :)
W oddali słyszę tylko ryczacego Jelenia :)