Wpis z mikrobloga

Na terenie dzisiejszej Turcji znajduje się bardzo ciekawe stanowisko archeologiczne, jedyne w swoim rodzaju - Çatalhöyük. Była to osada, która istniała od 7500 roku do 5700 roku p.n.e., czyli w epoce neolitu. Osada, a w zasadzie protomiasto, składała się z szeregu domów z cegły suszonej na słońcu lub z kamienia. Charakterystyczne było w nich to, że do wnętrza wchodziło się drabią przez dach, domy do siebie ściśle przylegały, a okienka były małe i dawały mało światła.
Stanowisko nadal jest badane, obecne wykopaliska prowadzone są pod kierownictwem prof. Iana Hoddera, a uczestniczą w nich także Polacy, czyli zespół prof. Lecha Czerniaka z Uniwersytetu Gdańskiego i prof. Arkadiusza Marciniaka z Uniwersytetu Poznańskiego.
Znaleziono mnóstwo unikatowych przedmiotów oraz poznano dobrze, dzięki wykopaliskom, tę społeczność, która na swoje czasy była bardzo zaawansowana i wyróżniała się wieloma ciekawymi rzeczami, szczególnie z zakresu kultury symbolicznej, np. malowidłami naściennymi czy figurkami.
Na zdjęciu rekonstrukcja wnętrza domu.
#ciekawostki #archeologia #prahistoria
Pobierz Fevx - Na terenie dzisiejszej Turcji znajduje się bardzo ciekawe stanowisko archeolog...
źródło: comment_5AXAQDhpjQOcxmy87OwJWLbET8tYlZWc.jpg