Wpis z mikrobloga

@r5678: Ano, miałoby to sens, ale te panele wciąż są drogie. Sam bym najchętniej cały dach domu obłożył nimi, no ale brak funduszy na to. Ale mam duże podwórko i kiedyś zorganizuję sobie tutaj małą elektrownię. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@1984 z obecną ustawą nie ma najmniejszego sensu montować na całej powierzchni dachu PV (no chyba że masz takie zużycie). Teraz powinno się zamontować 130% swojego zużycia energii.:)
@absstart: Jak najbardziej. Choćby Niemcy mając podobne nasłonecznienie jak Polska korzystają z fotowoltaiki w ogromnym stopniu. Zacytuję nasze FAQ:

Czy warunki nasłonecznienia w Polsce sprzyjają inwestycjom w fotowoltaikę?

Aby mówić o zasobach energii słonecznej potrzeba znać pojęcia takie jak nasłonecznienie i usłonecznienie, które choć brzmią podobnie, różnią się od siebie. Nasłonecznienie to suma natężenia promieni słonecznych na danej powierzchni w danym czasie (podaje się w kWh/m2/rok). Usłonecznienie to liczba godzin, w
@absstart Według mnie opłaca się to i dla domów jednorodzinnych i dla firm, a w szczególności dla tych co mają duże zużycie prądu. Największym plusem PV jest to że nie obchodzą Ci jakiekolwiek podwyżki prądu.
@ColumbusEnergy
@absstart
liczyłem sobie na luzie kiedyś że elektrownia pv o wymiarach 28x28 km zaspokoilaby zapotrzebowanie polski.
oczywiście to takie gdybanie natomiast technologia chociaż już nie najnowsza bo za efekt fotoelektryczny to chyba Einstein Nobla dostał to ma ogromny potencjał i to w każdym przypadku, domów, firm, hal produkcyjnych i farm
@ColumbusEnergy: @BWZPL: @ruchliwy: Patrzę na rozliczenie w mieszkaniu i w 2 osoby zużywamy średnio 350 kWh/3 msc co daje średnio 200 zł/3 msc. Planuję budowę domu i się zastanawiam czy przy takim zużyciu opłacałoby się montować panele. Myślę że zużycie nie wzrosłoby znacząco bo teraz mamy płytę ceramiczną w kuchni a chcę zamienić na gaz. Co myślicie?
@absstart płyta ceramiczna w przypadku domu nie powoduje tak dużego zużycia jak np podgrzewanie wody.

masz bardzo małe zużycie. przy takim jak w mieszkaniu masz to instalacja na oko miałaby 1,5 kW czyli ledwo 8 paneli.

czy się opłaca? (sugeruję się zużyciem w mieszkaniu)

ile zapłacisz za prąd w ciągu 15 lat?
200 zł * 4 kwartały * 15 lat = 12000 zł
oczywiście to brednie bo cena prądu wzrośnie znacząco na