Wpis z mikrobloga

@mostwinner: o swoje honorarium się nie martw. Prawda jest taka, że w życiu są pewne dwie rzeczy; podatki i wypłata z Heliona. Sprzedaż możesz śledzić w panelu Authelion (proś redaktora o dostęp) i widzisz tam dokładnie co się sprzedało i w jakim nakładzie. Masz archiwum za poprzednie miesiące. Jeżeli nadal nie ufasz możesz zarejestrować się w ich programie partnerskim i sprzedawać książkę na swojej stronie - masz dodatkowe statystyki i zarobek. Możesz zrobić sobie zakupy kontrole i przekonać się, że naliczają Ci poprawnie sprzedaż.

Zapewniam Cię również, że procent który dostałeś jest bardzo wysoki (swoją drogą ciekaw jestem czy wiesz po co zawiera się umowy i po co są tam zapisy o poufności). Wielu autorów początkujących dostaje zauważalnie mniej! Nie martw się o to, że mało dostaniesz. Helion ma jasną politykę cenową i w jego interesie jest to, że cena hurtowa ma być jak najwyższa. Zakładam, że Twoja książka będzie kosztować ~35 zł w detalu.

Dodam jeszcze tylko, że takie pieniactwo na zapas dobrze o Tobie nie świadczy. Z góry zakładasz, że ktoś jest złodziejem i już na wstępie go oczerniasz i grozisz. Moim zdaniem jednak lepiej zaczekać na wydanie książki, pierwszą a nawet drugą wypłatę (jak książka wyjdzie pod koniec miesiąca to pierwsza wypłata może być raczej symboliczna) a potem wyciągać wnioski i pomawiać. Niska sprzedaż to wina nietrafionego tematu bądź słabej książki. Jeżeli masz do zaoferowania coś sensownego to możesz liczyć na nakład kilku tysięcy.

PS

Od dawna współpracuję z Helion i nigdy nie zdarzyło się aby były jakieś kwasy. Jeżeli Helion jest zadowolony ze współpracy to zapewniam, że dba o autora.
  • 2
@eathan: Dziękuję bardzo za rzetelną odpowiedź, bardzo mnie uspokoiłeś. Trochę mi nerwy puściły kiedy zobaczyłem pofalowane kartki książek polskich autorów. Dodatkowo jakiś czas temu wydałem książkę (nie z Helionem) i zwyczajnie mi nie zapłacono, a książka dobrze się sprzedała! Wykorzystano lukę w umowie, której nie wypatrzył mój prawnik. To dlatego podszedłem do tej kwestii bardzo sceptycznie, jeżeli kogoś uraziłem to bardzo przepraszam nie było to moim celem.
@mostwinner: nie ma za co. Współpracuję z nimi od 12 lat! Przez cały ten czas nigdy nie pojawił się problem z płatnościami. Co do kartek to nie wygląda to tak jak na zdjęciach udostępnionych na wykopie. Problem czasem się pojawia ale tyczy się wszystkich i moim zdaniem w niczym nie przeszkadza. Papier ostatnio faktycznie jest nieco bardziej szary, ale była ankieta i kierowali się jej wynikami.

Dodam jeszcze, że w Helionie