Wpis z mikrobloga

Zafascynowany Norwegią, będę pod tagiem #nordvegen poświęcał kilka razy w tygodniu parę zdań ciekawostkom o tym pięknym kraju.

2 słowa o cenach nieruchomości w Norwegii.

Wbrew pogłoskom na temat odczuwającej skutki kryzysu na rynku ropy naftowej Norwegii, ceny nieruchomości, z wyjątkiem kilku miast, w ostatnim czasie nie spadły , a wręcz urosły.

Średnia cena metra kwadratowego wyniosła 37,5 tys. koron, czyli ok 18 tys zł. W Oslo to 62,5tys. kr (30 tys. zł), w pozostałych największych miastach: 30-40tys kr (14-18 tys. zł)

Jedynym regionem, który dotkliwie odczuł skutki kryzysu, jest Stavanger, czyli stolica norweskiego przemysłu naftowego, miejsce, gdzie siedziby ma większość wydobywczych spółek. W ciągu ostatnich paru lat ceny spadły o kilkanaście procent i Stavanger, ze swoimi cenami pompowanymi przez zarabiających niebotyczne pieniądze pracowników sektora wydobywczego, straciło miano drugiego najdroższego miasta w Norwegii.

Dla porównania przeanalizujmy średnie wynagrodzenia płac brutto w Polsce i Norwegii: Za III kwartał 2015 dane prezentują się następująco: 4082zł kontra 20800zł (po uśrednionym kursie NBP z tego okresu).
Przyjmując średnią cenę nieruchomości w Polsce na poziomie 3925zł, za miesięczną wypłatę Polaka stać na 1,04m2, natomiast Norwega: 1,16m2. Podobnie. Na korzyść Norwegii zdecydowanie wypada porównanie stanu tych nieruchomości, w Polsce średni wiek gospodarstw to ponad 46 lat, nie dokopałem się do danych dla Norwegii, ale stawiam dolary przeciwko orzechom, że gospodarstwa są zdecydowanie młodsze. Poza tym udział budownictwa jednorodzinnego jest tu zdecydowanie wyższy niż w Polsce.

Dodam jeszcze udział poszczególnych wydatków w budżetach gospodarstw domowych:
żywność: 11,8% (24,9% w Polsce)
mieszkanie i opłaty: 31,2% (20,8% w Polsce)
transport i podróże: 16,3% (9,6% w Polsce)
kultura i czas wolny: 12,5% (6,5% w Polsce)

Z powyższych danych wyraźnie wynika, że statystyczny Norweg wcale nie odczuwa tego, że kupuje najdroższą żywność na świecie. Może też sobie pozwolić na więcej przyjemności (podróże, czas wolny). Porównanie wydatków na mieszkanie może być mylące, ponieważ statystyczny Polak wyprowadza się od rodziców w wieku 28,2 lat, a Norweg- między 18 a 20 lat (choć przeważnie z tego trywialnego powodu, że ośrodki naukowe są, w przeciwieństwie do Polski, w dosłownie kilku największych miastach).

#nieruchomosci #polska #norwegia #ciekawostki #swiat
Pobierz bmbm - Zafascynowany Norwegią, będę pod tagiem #nordvegen poświęcał kilka razy w tygo...
źródło: comment_CIQtwrcBHjz9xh4FzA0wFu5sOGX6fJqp.jpg
  • 12
@bmbm: o nieruchomościach w Norwegii można na by napisać książkę ;) zaczynając od wzrostu cen o 400% w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, na licytacjach domu wartego kilka milionów SMSem kończąc ;)
@PMV_Norway: Obczaje Cię z komputera później, bo teraz pobieżnie widzę, że jakies filmiki wrzucasz ze śmigania, np. Lysevegen widzę, ja tam jechałem 2 tygodnie temu:) Oj ucierpiało....
@PMV_Norway: No ładnie jeździsz; zawsze chciałem w takie serpentyny wjechać jak jeszcze leży śnieg, tak dla wrażeń, ale po filmiku widać, że lepiej "w lecie", bo śnieg zakrył tam sporo szczegółów.
I jeszcze z ciekawości: czy tu się motocykliści nie pozdrawiają? Takie mam wrażenie, jak Was czasem obserwuję i na Twoim filmiku też mi mignął jakiś bez reakcji.