Wpis z mikrobloga

@kapuczinho: Do portretów to raczej 80-85mm. Tak jak wspomniał @tapek 50mm na FF odpowiada polu widzenia ludzkiego oka. Na cropie 50 już się nada w miarę do portretów. Ale ja i na 200mm robiłem portrety. Wszystko zależy co chcesz uzyskać, jakie szkło, jaka przysłona, ile światła, jaki ma być bokeh...
A januszom fotografii wydaje się, że jak ma "luszczankę" to jest królem świata, nowym Horovitzem i mistrzem fotografii ślubnej za 1500
@kapuczinho: Ten gif to raczej na cropie nie powstał. FF daje kopa fotografiom. Jak ktoś ma smykałkę, to dobrze jest mieć pełną klatkę i choćby wspomnianą standardową 50-tkę.
Widziałem kiedyś taką galerię rostjskiego fotografa, który foci prawie wyłącznie 50mm.
To dopiero pokazuje, że w fotografii liczy się oko, a nie sprzęt... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@tapek: @botul: z tą 50mm to każdy pitoli bez zastanowienia, wystarczy spojrzeć przez 50mm a potem odsunąć oko i porównać proporcje danego przedmiotu z tym co się widzi przez obiektyw by wywnioskować, że jednak 50mm nie widzi tak samo.
@szczurek_be: eh. już kiedyś była podobna nitka, z błędą tezą, jakoby to ogniskowa wpływała na perspektywę. otóż na perspektywę ma wpływ TYLKO I WYŁĄCZNIE odległość aparatu od obiektu.

żeby móc, z naukowego punktu widzenia stwierdzić że "coś wpływa na coś" należy wszystkie inne zmienne pozostawiać stałe i zmieniać tylko tę jedną rzecz. w wypadku tego gifa oprócz ogniskowej zmienia się przede wszystkim odległość fotografa od modela i to stąd różnica w
@botul: Już nie wiem co gorsze :( Janusze z fullfrejmami ze swoimi 70-200 2.8 USM IS II, którzy mają się za nowych Cartier-Bressonów, ze swoimi przeedytowanymi(z staruacją plus 100 i przjerzystoscia -100, bo gladka skora hehe) fotkami cioci Haliny