Wpis z mikrobloga

@oriebirII: maszyne wirtualną z linuksem już mam postawioną, mi nie chodzi o podstawy i kurs typu udacity czy udemy, które zwykle traktują przez pierwszą połowę o instalacji, tylko o ebook w pdf, z którego dogłębnie zbadam temat - wykorzystanie linuksa w zasobach sieciowych
@EpicSilence a jak się nie doczekasz to porzucisz pomysł ? :) jak chcesz kompleksowego podejścia to poszukaj sobie książek w temacie. A, że one i tak będą już pewnie nieaktualne to i tak pozostanie Ci nauka z przeróżnych materiałów dostępnych w sieci :) Btw. co to znaczy "Linux do celów typowo sieciowych" ? :)
@EpicSilence: nie wiem czy istnieją takie książki na ogólny temat "typowo sieciowy" które wypunktują Ci wszystkie możliwe zastosowania linuxa ;) raczej musisz szukać ksiazek/tutoriali na konkretne tematy
@kopringo: chodzi mi o praktyczne wykorzystanie linuksa - zmiana uprawnień, konfiguracja serverów, odczytywanie logów etc.

@Dolan: "nie wiem, ale się wypowiem" - nic nie wnosisz do tematu.

Denerwują mnie ludzie jak powyżej, nic nie wnoszą do dyskusji, tylko się wymądrzają jakby to była elektroda, zobaczcie moje poprzednie wpisy i porównajcie je do swoich.

@aleksander_z: mam zainstalowany packet tracer, słyszałem że GNS3 lepszy, ale jeszcze nie testowałem, póki co ciągle
@EpicSilence: Na start proponuję instalację gentoo z handbookiem, sporo się nauczysz, albo lepiej zainstalować to sobie na lapku i doprowadzenie do stanu że wszystko będzie działało jak ta lala.

Ogólnie, jeśli polecisz w samą adminkę, to prędzej czy później dojdziesz do tego że to przetwarzanie tekstu, myślenie, czytanie manuali i próbowanie.

A najlepiej, chcesz się nauczyć, uderz na praktyki do jakieś firmy (tylko nie darmowe, bo pewnie będziesz parzył kawę...)
Może...
@EpicSilence stary, prosisz o zalinkowanie do materiałów do "nauki linuxa do celow typowo sieciowych", ok ale co dokładnie? Bo linux ma dziesiątki zastosowań sieciowych, może być prawie każdym rodzajem serwera sieciowego, może być routerem, switchem, firewallem, a nawet mierzyć poziom #!$%@? starego w twojej dupie wiec fajnie by było gdybyś się określił. Ludzie starają się pomóc a ty naskakujesz
@EpicSilence niestety @Dolan ma tu trochę racji. Jeśli potrzebujesz podstawowej wiedzy (zmiana uprawnień, logi, etc.) to dowolna książka/pdf typu "księga" o linuxie i się nauczyć, ew. dowolny tutorial dla początkujących. Jeśli chcesz nauczyć się konfiguracji różnych typów serwerów (www/poczta/dnsy/etc.) to bierzesz "nazwe/typ + tutorial" i dostaniesz w google jak to zrobić. Pamiętaj, że do każdego zastosowania masz do wyboru kilka różnych narzędzi. Ew. bardzo dobre materiały są na https://www.digitalocean.com/community/tutorials Pamiętaj jednak, że
@EpicSilence: lec na zywca, postaw debiana i uruchom w nim proxmoxa, a w proxmoxie jakas virtualke odpal. Jak ta virtualka uzyska dostep do sieci poznasz podstawy sieci :) Z reki trzeba poustawiac pare rzeczy w debianie, a to bedzie praktyczna i dosc sensowna sprawa na poczatek.