Wpis z mikrobloga

Tak sobie czytam o akcji "Wisła"...

Instrukcja przewidywała 2 godziny na spakowanie się i opuszczenie domów. W tym czasie niemożliwością było spakowanie dorobku swego życia, ograniczeniem były też przepisy, nakazujące zmieszczenie całego dobytku maksymalnie na 2 wozach konnych. Nie pozwalało to na załadowanie większych narzędzi, mebli, zapasów ziemniaków i zboża. Z konieczności zostawiano też część zwierząt hodowlanych.

Pozostawione mienie wykorzystywały wojskowe służby kwatermistrzowskie, wysyłając zapasy pozostawione przez przesiedleńców do aprowizacji jednostek wojskowych w centralnej Polsce. Korzystały z nich również oddziały GO „Wisła”.

Aby zapobiec marnotrawstwu reszty zapasów, władze zatrudniały osoby, transportujące na stację mienie, w zamian za 40% jego ilości. W ten sposób sankcjonowano rozporządzanie cudzą własnością bez zgody prawowitych właścicieli.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_%E2%80%9EWis%C5%82a%E2%80%9D#Pozostawione_mienie

Jeśli ludzi bezprawnie powyrzucano z domów, to wypadałoby wypłacić jakieś odszkodowania spadkobiercom. OUN/UPA mordowało Żydów, ale to nie oznacza że z tego powodu można przejść do porządku dziennego nad grabieżą...

#historia #ekonomia #prawo #polityka #neuropa #4konserwy #ukraina #polska
  • 29
  • Odpowiedz
Tylko Żydów jak rozumiem? I to zapewne obywateli świata, a nie Polski.


@Jan_K: Nie tylko i co z tego?

@L_u_k_as:
Ja nie mam. Ale oni mogą i w sumie nawet powinni. Więc w sumie i udowadniam, i dzielę się przemyśleniami.
  • Odpowiedz
@bygsyti: Dwukrotne podkreślanie ofiar wśród Żydów w dniach, gdy upamiętnia się rzeź wołyńską dokonaną właśnie przez UPA zakrawa o jakąś prowokację.

A parafrazując Twoją odpowiedź-pytanie - "Co z tego, że zabijali Żydów?".
  • Odpowiedz
@Jan_K: Wyjaśniam. Różni dziwni ludzie zarzucają mi antypolonizm. Więc uprzedzam takie oskarżenia i wyjaśniam że z UPA mi niezbyt po drodze.
  • Odpowiedz
@bygsyti: "Nie przejawiam zachowań antypolskich ponieważ nie lubię UPA za mordowanie Żydów"... wybacz, ale dalej nie widzę w tym logiki. Chyba, że po prostu identyfikujesz się z narodem żydowskim. Niestety, na wykopie nie ma flag przy nickach i skoro pisałeś tutaj po polsku to założyłem, że jesteś Polakiem.
  • Odpowiedz
@bygsyti jeżeli po prostu dzielisz się przemyśleniami to ci napisałem że są niedopracowane bo nie uwzględniają naprawdę istotnych czynników. To że tymi przemyśleniami postanowiłeś podzielić się akurat dzisiaj przy czym jako przeciwwagę dajesz Żydów stawia te twoje przemyślenia pod dużym znakiem zapytania.
  • Odpowiedz
@bygsyti: Chłopie nie chodzi o polonocentryzm tylko o argumenty. Co ja ci o świętach będę mówił, święta nie ma dzisiaj żadnego, za to 73 lata temu zaczęła się rzeź Polaków na Wołyniu dokonywana przez Ukraińców.
  • Odpowiedz
Wydumałeś sobie problem w iście socjalistycznym stylu i go teraz bohatersko rozwiązujesz. Dodam, że jest to problem najwyraźniej tylko dla ciebie osobiście zainteresowani mają od 1990 roku możliwość dochodzenia roszczeń w sądzie jak krajowa instancja nie da rady mogą skarżyć się na Polskę do Strasburga. Dla mnie to nie jest żaden trudny temat, trudnym tematem ciągle dla Ukraińców jest rzeź wołyńska i ciągle znajdują jakieś argumenty które w ich mniemaniu relatywizują to
  • Odpowiedz