Wpis z mikrobloga

a) Bóg jest wszechmogący
b) z a) wynika że Bóg zna przyszłość
c) mamy wolną wolę

czyli jak nasza przyszłość jest znana to nie mamy wolnej woli

z 5-10 lat temu nie mogłem spać pytałem o to księdza na gadu to mnie tylko zbył że nie możemy myśleć w kategorii boga, jesteśmy tylko ludźmi.

a wg mnie trochę tu brak logiki

To nie gimboateizm a moje rozkminy i #filozofia trochę, sam jestem raczej wierzący.
  • 29
  • Odpowiedz
To wtedy mamy drugą opcję którą podałem. Istnieje wiele ścieżek, może jest ich nieskończenie wiele, ale istnieją i Bóg, jako istota wszechmogąca, je wszystkie zna.


@michalo94: Nie zrozumiałeś mnie. Jeżeli przyjmiemy że wolna wolna rozumiana jako realna możliwość podjęcia innej decyzji jest iluzją to nie ma znaczenia czy czas jest kreską czy drzewkiem. Po prostu w pierwszej wersji efekty kwantowe nie miałyby wpływu na skalę makro, w drugiej "nasze" decyzje
  • Odpowiedz
@KotletyMielone: A co jesli kazda Twoja decyzja podejmowana dzieki Twojej wolnej woli zmienia Twoja przyszlosc. Chodzi mi o to, ze Bog zna wszystkie Twoje przyszlosci, ale to od Ciebie zalezy jak pokierujesz swoim zyciem.
  • Odpowiedz
@KotletyMielone Bog jest wszechwiedzacy. Stworzyl wszechswiat w tym anioly wiedzac jak to sie skonczy. Zrobil to tak nieudolnie ze jeden aniol go olal i zostal "szatanem". Stworzyl szatana, czyli mozna pwiedziec ze sam nim jest. Nie mamy wolnej woli bo osoba wzzystko wiedzaca zna nasza przyszlosc
  • Odpowiedz