Wpis z mikrobloga

a) Bóg jest wszechmogący
b) z a) wynika że Bóg zna przyszłość
c) mamy wolną wolę

czyli jak nasza przyszłość jest znana to nie mamy wolnej woli

z 5-10 lat temu nie mogłem spać pytałem o to księdza na gadu to mnie tylko zbył że nie możemy myśleć w kategorii boga, jesteśmy tylko ludźmi.

a wg mnie trochę tu brak logiki

To nie gimboateizm a moje rozkminy i #filozofia trochę, sam jestem raczej wierzący.
  • 29
  • Odpowiedz
@KotletyMielone bardzo szanuję za filozowanie.
Dlatego już w XVI wieku wpadli na coś takiego jak predestynacja argumentując podobnie, niemniej jednak racja jest też w tym, ze dzialania czegoś tak obszernego i nieogarnionego jak Bóg, ludzki umysł po prostu nie uchwyci i nie ma co starać się tego zrozumieć
  • Odpowiedz
@BigFred: drugie pytanie co zadałem temu księdzu to było dość znane i to nie moja rozkmina "czy bóg jest w stanie stworzyć kamień którego nie podniesie". i to jest chyba ostatnie pytanie które pamiętam co miesza logikę i Boga.
  • Odpowiedz
@KotletyMielone: Tyle, że to się nie kłuci z wolną wolą. Znanie przyszłości może ją zmienić, więc by przyszłość była taka jak Bóg ją widzi, nie może on ingerować, albo musi zachowywać się tak jakby nie znał przyszłości. W obu przypadkach wynik jest ten sam, sami podejmujemy decyzje, tylko ich wynik jest już znany.

Poza tym, to co to za zabawa w Boga gdy wszyscy robią to co chcesz. Znudziłoby mu się
  • Odpowiedz
, nie może on ingerować, albo musi zachowywać się tak jakby nie znał przyszłości


@michalo94: Ciężko to wyjaśnić, ale pomyśl sobie że zanim się urodzisz to Bóg już wie czy jesteś grzesznik czy aniołek. I według tego decyduje czy masz się smażyć w piekle czy iść do nieba. To trochę nie fair, de facto nie masz wolnej woli.
  • Odpowiedz
@BigFred: @KotletyMielone: którą próbowali na przykład Szwajcarzy oszukać. Kalwiniści wierzyli właśnie, że z góry było wiadomo, kto zostanie zbawiony, pójdzie do nieba, a kto nie oraz że można to rozpoznać za życia doczesnego po tym, czy ktoś jest bogaty, więc ludzie harowali jak woły, by się wzbogacić i tym samym oszukać przeznaczenie.
Poza tym bardzo restrykcyjna religia.
  • Odpowiedz
@KotletyMielone: Czy wpływa on na decyzje podejmowane przez ciebie w trakcie życia? Jeśli nie, to masz wolna wolę.
Twoje decyzje są znane już wcześniej, ale to twoje decyzje. Poza tym, to nadal patrzymy na czas jak na prostą, a jeśli nią nie jest, to może powstać wiele gałęzi i Bóg może znać wszystkie drogi prowadzące od twoich narodzin do twojej śmierci, ale to od ciebie zależy którą drogą pójdziesz.
  • Odpowiedz
Twoje decyzje są znane już wcześniej, ale to twoje decyzje.


@michalo94: A co jeżeli nie? Co jeżeli podjęta decyzja jest po prostu wypadkową genów, wcześniejszych doświadczeń i aktualnie odbieranych bodźców, ewentualnie z jakimś elementem losowym wynikającym z efektów kwantowych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


  • Odpowiedz
@michalo94: rozpisałem się wcześniej ale usunąłem komentarz no bo przede wszystkim po co zbrodniarzowi bóg daje sie urodzić skoro bóg doskonale wie że on będzie zbrodniarzem? bóg wie że typek pójdzie do piekła zanim on się urodzi.
  • Odpowiedz
@KotletyMielone: A rozszerzając pytanie, po co w ogóle tworzył świat w którym ludzie się nawzajem zabijają? Nie przewidział konsekwencji czy nie był w stanie stworzyć nic lepszego?

Czy może skłonności do przemocy i okrucieństwa są konsekwencją faktu że jesteśmy stworzeni na jego obraz i podobieństwo? Wiele by to wyjaśniało w kontekście starego testamentu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@KotletyMielone: Doczytaj mój poprzedni komentarz do końca i powinieneś się domyślić. Jeśli druga opcja którą przedstawiłem jest prawdziwa, to wszystkie możliwe "drogi" człowieka są ustalone, ale to on wybiera którą idzie. Według takiego rozumowania Hitler mógł zostać malarzem i nigdy nie pójść w stronę polityki. Krótko mówiąc, Bóg daje ludziom szanse.

A co jeżeli nie?


@croppz: To wtedy mamy drugą opcję którą podałem. Istnieje wiele ścieżek, może jest ich nieskończenie
  • Odpowiedz
@michalo94: o a hitler mógł urodzić się na prerii z ładnymi pieskami krówkami świnkami i być dobrym człowiekiem

a dobry człowiek z prerii mógł urodzić się jako hitler i #!$%@?ć ludzi tak samo

myk jest taki że skoro bóg zna przyszłość to hitler nie miał wyjścia żadnego, musiał postąpić jak postąpił bo to było mu pisane. on nigdy nie miał szansy na niebo, nawet jako niemowle.
  • Odpowiedz
sam wybiera co z nim zrobić


@michalo94: no właśnie cały temat polega na tym że nie do końca. ja rozumiem co piszesz, ale też gdzieś tam jest napisane co zrobisz za 10 sekund de facto nie masz wolnej woli. to jest ta cała kwestia filozoficzna
  • Odpowiedz