Wpis z mikrobloga

6 lipca 1940 r. z niemieckiego obozu Auschwitz uciekł pierwszy więzień: Tadeusz Wiejowski (numer obozowy 220).

Niemcy za karę przeprowadzili najdłuższy w historii apel, który trwał 20 godzin. Uczestniczyli w nim wszyscy więźniowie.
Podczas apelu zmarł wiezień Dawid Wongczewski. Stał się pierwszą śmiertelną ofiarą Auschwitz.

Tadeusz Wiejowski pochodził z Kołaczyc. Był szewcem. Do obozu został deportowany w pierwszym transporcie więźniów, który do Auschwitz dotarł 14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie.

Wiejowskiemu w ucieczce pomogli polscy robotnicy cywilni, zatrudnieni jako elektrycy w niemieckiej firmie: Bolesław Bicz, Emil Kowalowski, Stanisław Mrzygłód, Józef Muszyński i Józef Patek. Czterech z nich było członkami ruchu oporu. Wiejowski, przebrany w robocze ubranie jednego z elektryków, wyszedł w ich towarzystwie na zewnątrz. Polacy dali mu także prowiant i pieniądze. Uciekinier towarowym pociągiem wydostał się z okolic obozu.

Po wykryciu ucieczki Niemcy zarządzili "stójkę" - karny apel. Trwał od godziny 18.00 6 lipca do 14.00 dnia następnego. Podczas apelu esesmani przez całą noc chodzili między szeregami więźniów, bijąc ich i kopiąc. Po raz pierwszy wymierzono również publiczną karę chłosty.

W "stójce" uczestniczyli wszyscy więźniowie obozu, 1311 osób. Wśród nich był żyd Dawid Wongczewski. Do Auschwitz trafił 20 czerwca z więzienia w Wiśniczu Nowym. Wongczewski nie przeżył apelu. Zmarł w nocy z 6 na 7 lipca.

Obozowe Gestapo przeprowadziło drobiazgowe śledztwo, w wyniku którego aresztowali polskich robotników, którzy pomogli uciekinierowi. Trafili do obozu. Poddano ich okrutnemu śledztwu. Pierwotnie zostali skazani na śmierć, ale Niemcy zamienili ostatecznie karę na chłostę i osadzenie w Auschwitz. Obóz przeżył tylko Bolesław Bicz. Zmarł tuż po wojnie.

Tadeusz Wiejowski po ucieczce przez ponad rok ukrywał się w rodzinnych Kołaczycach. Jesienią 1941 roku został zatrzymany i osadzony w więzieniu w Jaśle. Został później rozstrzelany w jednym z nieczynnych szybów naftowych koło Jasła.


#iiwojnaswiatowa #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #auschwitz #obozykoncentracyjne
N.....h - 6 lipca 1940 r. z niemieckiego obozu Auschwitz uciekł pierwszy więzień: Tad...

źródło: comment_vBV7cjfslp8R6W7CFA4YMT2JW3tqLiBG.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@Lim3: A teraz w całej Europie mamy powrót tego typu nastrojów zastraszania, dzielenia i nienawiści. Jak posłuchasz skrajnych polskich narodowców, to ich marzeniem jest powtórka z historii w ich wydaniu
  • Odpowiedz
@LowcaAndroidow: Glupi, glupi... Normalnie #bekazlewactwa i #bekazpodludzi. Bo właśnie podludźmi nazywano polaków, których słano potem do obozów. To ta sama narracja w nowoczesnym wydaniu. Jak poczytasz eksperymenty psychologiczne o tym jak łatwo ludzie z poczuciem wyższości wchodzą w rolę kata, to zrozumiesz, że minęło kilkadziesiąt lat, a dziś to również mogłoby się wydarzyć. Ta mentalność nie zniknęła magicznie ze świata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_wi%C4%99zienny
  • Odpowiedz
@Zord0n: Gospodarczo to wiadomo, że socjaliści ale doktrynalnie te dwie zbrodnicze ideologie stały na przeciw siebie, chyba po prostu każdy reżim jest do siebie podobny, w każdym razie oba #!$%@? warte
  • Odpowiedz