Wpis z mikrobloga

Mircy, robię sobie analizę catchment area za pomocą QGIS i GRASS (v.net i v.net.iso), a jako warstwy dróg i ulic używam danych z OpenStreetMap. Problem jest taki, że wynik (w sumie poprawny) nie uwzględnia sporej liczby ulic, czy podkłady z OSM się do tego nie nadają, czy robię coś źle? Przykłady z danymi stąd działają elegancko, kiedy robię to na shape z OSM już niekoniecznie - pomijają w ogóle niektóre ulice. Może potrzebne są jakieś inne, przetworzone warstwy? Te drogi, które są dostępne w CODGIK są w porównaniu do OSM strasznie biedne (tylko drogi główne, przynajmniej dla Mazowsza).

#gis #qgis #mapy #osm #openstreetmap #arcgis
  • 15
@czarnobiaua: dane z codgik są biedne bo pewnie używasz BDOO który jest mocno zgeneralizowany do użycia w skali 1:250k...
Jeśli chodzi o OSM to pewnie coś robisz nie tak, raczej bardzo duża część dróg jest zmapowana, pokaż konkretny przykład
@RicoElectrico: Jednak z danymi OSM jest "coś nie tak", "zorganizowałem sobie" i podłączyłem sobie te z BDOT10k i wszystkie drogi zostały uwzględnione, a pokrycie jest prawie takie same, jak w OSM - dla moich potrzeb nie muszę mieć ultraaktualnych.

To nie jest tak, że mam warstwy z brakującymi drogami z OSM - zaciągnąłem sobie wszystkie i przekonwertowałem do shp (i zgadzają się z podłożonymi kaflami), chodzi o to, że w wyniku
@czarnobiaua: Nie jestem w stanie Ci pomóc bez konkretów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli podasz które drogi nie są uwzględniane, to będzie można powiedzieć co jest problemem. Mało prawdopodobne, że drogi w OSM są wybrakowane. Mam QGIS-a zainstalowanego, mogę spróbować odtworzyć Twój workflow.
@RicoElectrico: pobierz sobie dowolny region z OSM (jakiś mały żeby było szybko) weź tylko drogi i postaw sobie kilkanaście punktów przy nich, tak jakbyś chciał liczyć ich dostępność za pomocą tej sieci dróg. Potem v.net w GRASS dołączasz te punkty do dróg i za pomocą v.net.iso liczysz odległości. Problem jest taki, że nie wszystkie drogi są uwzględniane w analizie jeśli korzystam z OSM, a jeśli korzystam z BDOT10k to jest OK.
@czarnobiaua: pewnie w shp? Ich darmowe pliki mogą mieć problemy (np. nie ma obsługi relacji multipolygon tj. jakichkolwiek wielokątów z dziurami), nie wiem jak inne rzeczy poza dość ubogim zestawem tagów zmapowanym w tabelę atrybutów (np. dla highway - brak layer).
Przyznam, że nie odpalałem nigdy analiz w GRASS, ale zobaczę. Jakie typy highway uwzględniasz? Coś mi mówi, że pewnie track nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@RicoElectrico: Uwzględniam wszystkie, bo mam specyficzne wymagania, nawet ścieżki w parkach, jeśli są naniesione (a są w OSM!). Tabele atrybutów uzupełnione rodzajem asfaltu w drodze, czy liczbą dziur między węzłami mi aż tak nie są potrzebne, bo nawet w tych shp jest więcej info niż w BDOT :)
@czarnobiaua: Trudno mi powiedzieć co jest nie tak. Ani kwestia klasy dróg, ani złej topologii, ani braku/istnienia maxspeed, ani polskich znaków w nazwie czy osm_id przekraczającego 32 bity.
Skłaniałbym się do błędu w GRASS-ie, bo niestety ten soft bez wad nie jest (choć szybko się rozwija).