Wpis z mikrobloga

#produkcjamuzyki #mix

Mireczki, jaki jest wasz sposob na dobry mix? duzo cukru i zamkniecie w pokoju na dobe czy raczej malo dlubania i dlugie przerwy na herbate? ( ͡º ͜ʖ͡º)

BTW. Jak macie jakies video informacyjne jak nie #!$%@? doszczetnie, przyzwoitego mixu to chetnie przygarne.
  • 15
  • Odpowiedz
@TypowyNerd: Trudno odpowiedzieć krótko, jak zrobić dobry miks, bo najzwyczajniej nie ma jednej formułki. Wszystko zależy, co chcesz osiągnąć, co miksujesz, i tak dalej. Najlepszy sposób to taki, żeby miksować jak najwięcej, uczyć się ile wlezie, słuchać dużo dobrze zmiksowanej muzyki i próbować to odtworzyć w swoich miksach. :)

EDIT: tak wogóle, to często zapomina się, że kluczem do dobrego miksu są dobre ślady. Jeżeli artysta nagrywając zakłada filozofię "fix it
  • Odpowiedz
@TypowyNerd: Equalizacja, reverb, delay, stereo imaging, kompresja i co uważam za najważniejsze - dobór brzmień.
Jak opanujesz to co wymieniłem, będziesz w stanie zmiksować każdy kawałek wzorowo.

Praca praca i jeszcze raz praca. W moim przypadku kilka kaw w ciągu sesji w studio i jakieś źródło cukru, np. batonik ( ͡° ͜ʖ ͡°) Osobiście mogę polecić tutoriale od Sonic Academy, ale to w przypadku muzyki elektronicznej, chociaż
  • Odpowiedz
@MrXavery: pozwolę się podpiąć - jak dobierać taki track? jak z niego korzystać podczas mixu? i ostatnie pytanie - w jakiej jakości powinien być, mp3 320kbps czy flac? :)
  • Odpowiedz
@maureis: najlepiej wav ale mp3 najwyższej jakości tez jest super.
Dodajesz jako kolejna ścieżkę audio i nakładasz np spektrum, monitor dynamiki. Patrzysz jak chodzi subbass np, jak głośno chodzi werbel itp i porównujesz do swojego tracka. A ja dobieram tak ze jak np robie dubstepu i podoba mi sie brzmienie zomboya w x tracku to biorę ten track i robie ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@TypowyNerd: Kto co lubi. We wtyczce do masteringu która się nazywa izotope ozone masz opcje takiego małpowania wykresu eq. Puszczasz track referencyjny i tam włączasz opcje "nagrywania eq". Później włączasz swój utwór i on dobiera taką korekcję aby koniec końców spectrum było podobne
  • Odpowiedz
@MrXavery: O ile spektrometr niektorzy uzywaja jako drogocenne zrodlo informacji o tyle malpowanie EQ sie nie sprawdzilo nigdy w moim przypadku.

Nie korzystam z sample packow zatem kazdy moj track jest zupelnie rozny brzmieniowo od tego co istnieje na rynku.

Wprowadzajac na sumie zmalpowany EQ uzyskuje jedynie podobny poziom glosnosci na danych pasmach sonic spectrum co zupelnie nie znaczy, ze mix bedzie dobry zwlaszcza, ze najwazniejsze sa relacje miedzy sciezkami a
  • Odpowiedz
@nietypowy_sebix: Dzieki obadam.

Bardziej mi chodzilo o to ile czasu poswiecacie na sesje i jakie czynniki maja wplyw na sprawnosc przy mixowaniu, oczywiscie w waszym przypadku.

Jak wspomnial tutaj kolega wyzej, odpoczynki sa wazne choc znam takich co cisna do oporu az uszy krwawia i tez im wychodzi.

Osobiscie po godzinie jestem ogluszony i zaczynam krecic wysokimi by wrocic do poprzedniego stanu lecz dnia kolejnego musze to wszystko sciszac bo tnie
  • Odpowiedz
@TypowyNerd:

Osobiscie po godzinie jestem ogluszony i zaczynam krecic wysokimi by wrocic do poprzedniego stanu lecz dnia kolejnego musze to wszystko sciszac bo tnie po uszach.


Za głośno monitory, typowy objaw.
  • Odpowiedz