Wpis z mikrobloga

#kotarski #polimaty

@RadekKotarski: Oglądam premierę odcinka o oscypkach i juhasach.
Jest świetny! Można powiedzieć, że jestem fanem. W zasadzie nie można się do niczego przypieprzyć - doskonała narracja, dykcja, elokwencja, zdjęcia i montaż.

No, jakbym już miał się do czegoś przywalić, to jest jedna taka tyci tyci sprawa.

Otóż razi mnie używanie w stosunku do widzów formy grzecznościowej "Państwo" wraz z czasownikami odmienionymi w II osobie liczby mnogiej. A więc:

Jak Państwo wiecie...
Widzieliście Państwo...
Myślicie Państwo, że...
Zajrzyjcie Państwo....

Powinno się używać III osoby l.m.

Jak Państwo wiedzą...
Widzieli Państwo...
Myśleli Państwo, że...
Niech Państwo zajrzą...

itp itd

Forma grzecznościowa Pan, Pani, Państwo - jest formą wyrażenia szacunku. Jak ktoś mówi "Patrz pan" - to tak, jakby okazał połowę szacunku - a w domyśle zero. Jest to kolokwializm, wyraz nadmiernego spoufalenia, celowy zabieg mający okazać brak szacunku, bądź przejaw ignorancji w tym temacie ze strony mówiącego.

Ale podkreślam raz jeszcze - wielki szacunek za Twoją robotę, kiedy piszę te słowa, właśnie skończył się odcinek na TVP2 - był naprawdę wyborny, mam nadzieję, że owca nie pożarła statywu do cna!
  • 4
@RadekKotarski: Nie ma za co. A co do tematu mojej wypowiedzi - jest to błąd obecnie tak powszechny, że już nieomal niezauważalny. Politycy, dziennikarze, artyści sceniczni - wszyscy już zaczęli tak mówić. Co nie znaczy, że jest to forma poprawna i że nie wkurza. Saludos cordiales, amigo.
@RadekKotarski: Jeszcze jedno słowo w tym temacie. Otóż modne jest w telewizji w ogóle zwracanie się do widzów bezpośrednio w stylu "wiecie", "słuchajcie", "róbcie", "nie żartujcie" i tak dalej.

Nierzadko do tego okraszone innymi kolokwializmami w stylu "zajebiście", "fajnie", "super".

Ale w sumie z jakiej racji? Kiedyś byłby to wręcz nie do pomyślenia! Oczywiście jest to zabieg mający na celu skrócenie dystansu i wygranie pozycji bliższej widzowi, często kosztem jakości produkcji.
@RadekKotarski pomyślałem ze mógłbyś zrobic odcinek o efekcie placebo oraz ogólnie mocny naszej wiary :) chyba jest sporo naukowych eksperymentów na temat lekow ktore nie mogą dzialac a działają :) Temat ciekawy