Wpis z mikrobloga

Kultura Uruk - ostatni etap prehistorii w Mezopotamii

Okres Uruk charakteryzuje się swoistą kulturą, której twórcami byli najprawdopodobniej Sumerowie. #!$%@? ją rozwój urbanizacji, pojawienie się pierwszych struktur politycznych, a także nowy styl w ceramice, monumentalna architektura oraz rozwój techniki, wraz z wprowadzeniem wielu innowacji jak zastosowanie radła w rolnictwie, kół do wozów transportowych, koła garncarskiego szybkoobrotowego oraz pierwsze próby wytopu miedzi. Najważniejszym wynalazkiem w tym okresie było jednak pismo, które okazało się niezbędne do sprawnego funkcjonowania gospodarki i dalszego rozwoju cywilizacji.

#historia, #starozytnosc, #archeologia, #sumer, #mezopotamia, #bliskiwschod

http://www.starozytnysumer.pl/podstrony/podstrony-historia/okres_uruk.html
Swerad - Kultura Uruk - ostatni etap prehistorii w Mezopotamii

Okres Uruk charakte...

źródło: comment_r3KF9E46sOHUonH3XwISWKOjfEpFXE06.jpg

Pobierz
  • 3
Najważniejszym wynalazkiem w tym okresie było jednak pismo, które okazało się niezbędne do sprawnego funkcjonowania gospodarki i dalszego rozwoju cywilizacji.


ostatni etap prehistorii

@Swerad: Mnie w szkole uczono, że historia zaczyna się w raz z pismem
@Sicamber: Zgadza się, że historia zaczęła się wraz z pismem, należy jednak dodać, że w okresie Uruk pismo było prymitywne, miało charakter obrazkowy i nie można było go czytać. Można było rysować tylko proste symbole, które oznaczały określone towary oraz ich ilość - to wszystko. Taki rodzaj pisma nie dawał jeszcze możliwości tworzenia zapisów typu historycznego i żadne wydarzenia z okresu Uruk nie są znane, dlatego to wciąż prehistoria. Dla zainteresowanych