Wpis z mikrobloga

Wszystkim zainteresowanym #warmia polecam wędrówkę śladami przydrożnych i nie tylko przydrożnych warminskich kapliczek. Estetycznie wydany album z ladnymi i mniej ladnymi zdjęciami, oszczednymi, ale wartymi uwagi opisami, jest na pewno nie lada gratka dla miłośników historii Warmii. Warmia stanowiła katolicka enklawe w Prusach Wschodnich, a obecnosc kapliczek i krzyży była swego rodzaju zaznaczeniem odrębności od ewangelickich Mazur.
#historia #katolicyzm #kapliczki
źródło: comment_UdkdJNY5jlZhWdUEnSDlcdrVjpGBIXWZ.jpg
  • 7
@Aztek2201: protestanci wierzą, że Jezus zmartwychwstał, więc nie ma sensu stawiać krzyży z Nim czy dla Niego. podobnie kapliczki: skoro Syn Boga jest jedynym pośrednikiem między Bogiem i ludźmi, kapliczki ku czci świętych czy Maryji nie mają racji bytu na ewangelickich ziemiach.
moje pytanie: po co katolicy stawiają przydrożne krzyże i kapliczki?
@henoch: żeby sprowokować do chwili nodlitwy, żeby przypomnieć podróżnym że są pod opieką Boga, żeby zrobić coś ładnego i użytecznego dla swojej społeczności, żeby wyrazić swoją wiarę przez uczynek i widzialny znak. nie każdego stać żeby ufundować kościół więc przynajmniej kapliczkę postawią. także w ramach podziękowania Bogu lub upamiętnienia wydarzenia.
moje pytanie: po co protestanci stawiają kościoły? skoro uważacie że nie trzeba w nich spełniać żadnej ofiary, a żadne sakramenty nie
@Aztek2201: OK, podobają mi się Twoje uzasadnienia.

po co protestanci stawiają kościoły?


Dobre pytanie! Budują budynki kościelne (kaplice/domy modlitwy), by zbór miał się gdzie spotykać, choć historia pokazuje, że można się obejść bez budynków.
Kościół z wielkiej litery, wspólnota wierzących może spotykać się u mnie w pokoju, garażu lub w piwnicy (sprawdziłem, zmieści się trzynaście osób :-) i nadal to będzie Kościół. Można wynajmować sale, np. w
źródło: comment_q0GJRcp6j0uFKuASiTJuoPu4ZsS9Bqp6.jpg
@henoch:

OK, podobają mi się Twoje uzasadnienia.

oczywiście przed kapliczkami odbywają się także nabożeństwa np majowe.

My też rozróżniamy kościół=świątynia i Kościół=wspólnota.


Nie wątpię że Jezus poniósł śmierć, zmartwychwstał i już nigdy nie zginie. Ofiara na Mszy Świętej nie polega na wznowieniu śmierci Jezusa ale na jej uobecnieniu, mimo że odbyła się tak dawno to można w niej uczestniczyć spożywając Ciało i Krew, które Jezus ofiarował za nas.

1Kor 11
23