Wpis z mikrobloga

Piszę tylko w celu zdobycia informacji. Mireczki czy jest jakiś czysty przykład państwa które swoje bogactwo zawdzięcza zastosowaniu wolnego rynku? Bo im bardziej się zastanowić to np. murowany kandydat USA bogactwo swoje zawdzięcza raczej nieograniczonym surowcom i napływowi emigrantów. Pytam się bo nie udało mi się znaleźć przykładu państwa podobnego do Polski biorąc pod uwagę dosyć ciężkie położenie geograficzne, które dzięki wolnorynkowej gospodarce wybiłoby się bez ogromnych możliwości surowcowych. Dzięki za pomoc.
#ekonomia #polityka
  • 13
Pytam się bo nie udało mi się znaleźć przykładu państwa podobnego do Polski biorąc pod uwagę dosyć ciężkie położenie geograficzne


@jagodnik: podobna jest Korea Południowa, ale tam zastosowano przeciwieństwo wolnego rynku.
Rząd wziął za mordę najlepiej obiecujące firmy jak LG, Hyundai i Samsung a następnie siłą ich zmusił do działania w określonych branżach.

Różne prywatne firmy zmuszono do inwestowania w nowe technologie. Prywatni biznesmeni nie mieli na to ochoty (...)Firma
@TenebrosuS łał żywy eksperyment na państwie. Dużo wniosków można wyciągnąć. Ale zastanawia mnie dlaczego według wiki w pierwszych dziesięciu latach nie było wzrostów. Ale tak jak logika podpowiada gospodarka taka prowadzi do wzrostu klasy średniej ale też do dramatycznego wzrostu nierówności. Ciekawe też czy wpływ na sukces Chile miałoto że nie graniczyło z jakimiś potegami gospodarczymi i jakby topowiedziec miało względny pokój. Próbuję sb zwizualizowac podobna sytuacja w PL i zastanawia mnie
@jagodnik: wiesz, tylko wzrost nierówności jest pojęciem dość względnym. Bo to zarówno sytuacja, gdzie istnieje spora grupa co zarabia 1mln USD rocznie oraz spora grupa co zarabia 30 tys. USD, jak i taka gdzie sporo osób zarabia 1mln USD, a reszta zarabia 1000 USD.

W Chile płaca minimalna wg. statystyk które znalazłem to 2.9 USD/h w 2015, a w Polsce w tym czasie była ~2.8 USD. Średnia płaca w Chile była
@TenebrosuS:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chilijski_cud

Friedman sam nazwał swoje rady "cudem' a jaki był to cud ( ͡ ͜ʖ ͡)

kryzys, spadek PKB o 13%, spadek produkcji przemysłowej o prawie 30%, wzrost bezrobocia,

This deep economic recession of 1982–1983 was Chile's second in eight years. (In 1975, when GDP fell by 13 percent, industrial production plunged by 27 percent and unemployment increased to 20 percent). During the 1982-1983 recession,
@jagodnik: raczej nie znajdziesz takich przykładów, wprowadzanie polityki wolnorynkowej praktycznie wszędzie źle się kończy, a im większa jest katastrofa ekonomiczna, tym bardziej wolnorynkowcy wrzeszczą o sukcesie i "cudzie", jak w przypadku Chile