Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiam, czy istnieje taka religia. Nie chcę w żadnym wypadku wywoływać gównoburzy, ale zastanówmy się. Istniał Jezus, Jezus jest postacią historyczną. No istniał i głosił dobrą nowinę. Przebaczać, kochać, rozumieć i wspierać. Później powstał kościół, który to wszystko przeinaczył i zrobił "pod siebie", żeby było wygodniej kościołowi, ale wbrew naukom Jezusa. Powstały sobory watykańskie i całą reszta ceregieli. I to się naywa katolicyzm. Albo prawosławie, albo protestancyzm. Albo świadkowie Jehowy.
A czy jest taka religia, która opiera się na tym, co mówił Jezus wyganiając kupców ze swojej świątyni. Taka, która wierzy w tego gościa, a nie w kler. Taka, która proponuje, a nie każe. Może jest, może ma swoją nazwę. Jest?
#religia #jezus
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Tu-mleko: Nie ma po prostu takiej religii :P Są jakieś pojedyncze kościoły spośród wyznań protestanckich, które nauczają tych najważniejszych rzeczy zgodnie z Biblią, ale to nie ma tak, że jakaś cała religia jest tą jedyną właściwą. Jezus nie stworzył żadnej religii, tylko po prostu kazał siebie naśladować i przekazał nam swoje słowo przez apostołów.

Uwierz mi, że nawet wśród zielonoświątkowych zborów nie które są po prostu gorsze od przeciętnego kościoła katolickiego. Nie można generalizować i wrzucać wszystkich do jednego worka. Coś takiego jak jakaś "idealna religia" po prostu nie istnieje.

Ogólnie Biblia i jej główne przesłanie jest wbrew pozorom bardzo proste. Uwierz w Jezusa jako kogoś, kto dosłownie umarł za Ciebie i dosłownie przyjął jakąkolwiek karę za Ciebie i dosłownie Cię odkupił i zmazał wszystkie (te przeszłe i te przyszłe)
  • Odpowiedz
@troodon: Tak ?

_15 Gdy brat twój zgrzeszy , idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. 16 Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa*. 17 Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! 18 Zaprawdę, powiadam wam:
  • Odpowiedz
@troodon: Kościół decyduje co jest grzechem ? Gdzie tak jest napisane ?

Wiesz czym jest kościół ? „Kościół” pochodzi od greckiego słowa „Ecclesia”, które oznacza „zgromadzenie” lub określa „ludzi powołanych”. Kościół Chrystusa nie jakąś ziemska instytucją założona przez człowieka, tylko duchowym ciałem. Kościół jako ciało Chrystusa, zrzesza wszystkich ludzi, którzy w niego wierzą i zachowują jego naukę. Gdyby KK był ciałem Chrystusa, to nauczał by tego co nauczali apostołowie i sam Jezus a tymczasem nauka katolicka nie ma nic wspólnego z Biblią i stawia tradycję ponad to o czym nauczali apostołowie. Kulty świętych, eucharystia, która jest rzekomo ponowieniem ofiary krzyża, modlitwa za zmarłych i do zmarłych, czyściec, odpuszczanie grzechów w kółko... Skąd się niby to wszystko wzięło ? Przecież to jawnie przeczy temu co jest napisane w Biblii.

_3 Pozdrówcie współpracowników moich w Chrystusie Jezusie, Pryskę i Akwilę*, 4 którzy za moje życie nadstawili swe głowy i którym winienem wdzięczność nie tylko ja sam, ale i wszystkie Kościoły [nawróconych] pogan. 5 Pozdrówcie także Kościół, który się zbiera w ich domu. Pozdrówcie mojego umiłowanego Epeneta, który należy do pierwocin, złożonych Chrystusowi
  • Odpowiedz
@troodon:

Jezus pozostawił apostołom schedę nad Kościołem a oni papieżom.

Gdzie tak piszę ? Skąd wniosek, że "władzą" przechodzi z rąk do rąk i jest jakikolwiek sposób przekazywana ? To kościół Chrystusa jest jakąś monarchią z elekcyjnym dziedzictwem ? XD

Po apostołach zostały nam listy i ewangelię, które nauczają nas o tym, kim był Chrystus i co dla nas zrobił. To Biblia poucza nas do tego jak mamy żyć i w co mamy wierzyć i ostrzega nas przed fałszywymi prorokami, którzy będą
  • Odpowiedz
@Tu-mleko: Istnieje coś takiego jak biblijne chrześcijaństwo, coraz popularniejsze zresztą w Polsce i krajach o zdegenerowanym protestantyzmie (zachód Europy). Generalnie jest to wiara oparta o fundamenty protestanckie (tylko Biblia, tylko Jezus etc.), odrzucająca kościoły instytucjonalne oraz dodatki "postępowe".

Nie ma żadnych mszy, hierarchii (za wyjątkiem opcjonalnego pastora, z którym jesteś na "ty"), rytuałów, obrzędów, sakramentów, kultów maryjnych/świętych, czczenia figur i obrazów, obchodzenia świąt (poza pamiątką ostatniej wieczerzy podczas Wielkanocy i
  • Odpowiedz