Wpis z mikrobloga

Opublikowałem dzisiaj malutką aplikację na Androida dla ludzi poruszających się tramwajami w Warszawie. Składa się z jednego głównego ekranu: mapy, na której pokazane są pozycje tramwajów. Ich współrzędne są udostępniane przez Urząd Miasta w ramach projektu Otwarte dane po warszawsku. Niestety API udostępnione przez stolicę jest bardzo ubogie i brakuje kilku oczywistych elementów jak np. informacji o kierunku w jakim porusza się tramwaj ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Aplikacja od początku do końca została napisana w jeszcze świeżym języku programowania czyli #kotlin. Jakiś czas temu postanowiłem poświęcić część weekendu by lepiej poznać ten język i tak oto powstała w/w apka. Z reguły takie projekty trafiały do mojej szuflady, ale tym teraz udało się dorobić ikonkę i tym samym Gdzie ten tramwaj? zawędrował na Google Play. Mam nadzieję, że Google do niczego się nie przyczepi #pdk ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#android #warszawa #tramwaje #programotramwajach #gdzietentramwaj
chorekalafiory - Opublikowałem dzisiaj malutką aplikację na Androida dla ludzi porusz...

źródło: comment_98Iww3W6diyic2ujWwf5F3Bkvxk5Toup.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@chore_kalafiory: fajne to. szkoda, że Kraków pod tym względem to jest kupa gówna - ludzie z Transportoida mają na to papiery. Fajnie byłoby, gdyby markery się animowały zamiast odrysowywać, i można było się podczepić pod nie, tak żeby ekran przesuwał się razem z nimi.

edit by #rozowypasek
"a skąd wiadomo, w którą stronę jedzie tramwaj?" - dobre pytanie
  • Odpowiedz
@jabl: Niestety nie wiadomo tego wprost. API udostępnia tylko dane, które są widoczne po kliknięciu w numerek. Nie ma nawet jakiegoś ID tramwaju ( ͡° ʖ̯ ͡°) Zauważyłem natomiast, że współrzędne są często tak dokładne, że można zauważyć po jakim torze jedzie tramwaj i na podstawie tego określić kierunek. Albo po odświeżeniu danych.
  • Odpowiedz
@chore_kalafiory: Dla #poznan jest coś "podobnego" , nazywa się "Kiedy Pojadę", działa na zasadzie tych tablic, które pokazują, za ile dany pojazd MPK będzie na przystanku. Fajna rzecz, że nie polega tylko na tym, kiedy planowo powinien być pojazd, ale wszelkie opóźnienia itp. są aktualizowane.
  • Odpowiedz
@chore_kalafiory: Możesz wziąć trasy z OSM - będzie lepsza widoczność. Zerknij na https://secure.kamilszadkowski.com/wawtram/v2/. Generalnie kierunek można ogarnąć z korelacji pozycji ostatniego przystanku i rozkładu ZTM. Tak samo można symulować pozycję real-time. Jakiś czas temu pisałem do UM w sprawie zwiększenia częstotliwości odświeżania pozycji, to odpisali że nie, bo ZTM planuje udostępnić swoje bebechy bezpośrednio.

PS U mnie pozycje są nieaktualne - wyłaczyłem proces synchornizacji.
  • Odpowiedz
@chore_kalafiory: Jaki problem z kierunkami? Zapisz pozycje u siebie, po aktualizacji pozycji masz już info o kierunku - o ile wiem MPK Wrocław też nie udostępnia kierunku, a apka BusLive robiona przez znajomego właśnie tak robi - wylicza kierunek na podstawie dwóch ostatnich punktów (jeden aktualny i jeden poprzedni)
  • Odpowiedz