Wpis z mikrobloga

SpaceX - Red Dragon

W 2018 roku Spacex ma zamiar wystrzelić lądownik Red Dragon na Marsa.
Lądownik może na Marsa zabrać dość spory ładunek ok 1 tony.
I teraz pytanie co waszym zdaniem powinien tam zabrać?
Ja myślę, że przydałaby się jakiś łazik ale nastawiony na mobilność.
Taki który zapierniczałby szybko i daleko, robiąc masę zdjęć i zbierając tylko niewiele innego info.
Wydaje mi się, że idąc na ilość jest większe prawdopodobieństwo trafienia na coś ciekawego, niż powolne i skwapliwe badania, jak czyni to Curiosity.
Ciekawy byłby też ultra lekki balon albo inny aparat latający (o ile coś może latać bez silnika odrzutowego na Marsie :)

Na zdjęci wizualizacja lądownika na Marsie.

#spacex #mars #nauka #eksploracjakosmosu #kosmos #ciekawostki
Pobierz FX_Zus - SpaceX - Red Dragon

W 2018 roku Spacex ma zamiar wystrzelić lądownik Red ...
źródło: comment_mLbLAc381N7xqv9YJyZzJD1mGdZaCNmc.jpg
  • 36
@ImperiumCienia: Z tym raczej byłby problem, opóźnienie jest duże.
Raczej łącze na to nie pozwala, nie wiem jaką ma szybkość ale na pewno z naszego punktu widzenia jest piekielnie wolne.

@Davy__Jones: Właśnie dziwi mnie, że nie dali Curiosity jakichś "opon", koła są zdaje się już trochę uszkodzone.

Co do prędkości nie mówię o jakieś wyścigówce, kilka kilometrów na dzień.
Są już autonomiczne pojazdy które dość sprawnie poruszają się w terenie.
@ImperiumCienia: Pewnie tak robią ale raczej krótkie fragmenty.

Curiosity can communicate with Earth directly at speeds up to 32 kbit/s

Data transfer speeds between Curiosity and each orbiter may reach 2 Mbit/s and 256 kbit/s, respectively, but each orbiter is only able to communicate with Curiosity for about eight minutes per day (0.56% of the time).


PS: A co do latających maszyn na Marsie, jakby kogoś to interesowało:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_aircraft
Pobierz FXZus - @ImperiumCienia: Pewnie tak robią ale raczej krótkie fragmenty.

 Curiosity ...
źródło: comment_kbSK9qFJfGly2542k1HQoTRjvajB7HZc.jpg
Ciekawy byłby też ultra lekki balon albo inny aparat latający (o ile coś może latać bez silnika odrzutowego na Marsie :)


@FX_Zus: powiedział bym nawet, że napęd odrzutowy w atmosferze pozbawionej tlenu to chybiony pomysł. Da się natomiast latać tam zwykłym dronem o trochę większych wirnikach.
@Norwag93: Pisząc odrzutowy miałem na myśli rakietowy ;) (taki który nie potrzebuje tlenu z atmosfery do spalania ;).

Jak się okazuje latanie na Marsie nie jest takie trudne.
Szkoda, że jeszcze nie posłali tam żadnego aparatu latającego.
To byłby ekstra sprzęt do eksploracji.
Myślę, że bogatsi o doświadczenia Solar Impuls, można by się pokusić o konstrukcję napędzaną energią słoneczną.
Ale to byłby zajebisty sprzęt. Eksploracja pełną gębą. Cała dziewicza planeta do
@FX_Zus: problem jest taki, że na Marsie ciężko o pas startowy. Nie zrobisz samolotu który będzie latał i lądował aby ładować się za pomocą paneli słonecznych bo bardzo mało jest miejsc w których można lądować w klasyczny sposób, albo może ich tam nie być w ogóle.. Z racji rzadkiej atmosfery, prędkość minimalna do lotu jest spora więc i miejsca potrzeba sporo.
Ciekawa jest też kwestia aparatu latającego na Marsie.


@FX_Zus: tylko po co wysyłać latające cudo na Marsa jak ze względu na cienką atmosferę rewelacyjne ujęcia można uzyskać z orbity?