Wpis z mikrobloga

@miszo_balkan: Wiem o co ci chodziło, ale niepotrzebnie komplikujesz proste pytanie, w którym chodzi tylko o znajomość siły bezwładności. Gdy pytanie wymaga takich szczegółów, to są one wymienione. Przedstawiamy idealne warunki dla ukazania wybranych praw fizyki, nie wszystkich ma raz.
@HpALc_9000:

znajomość siły bezwładności

Tu nie chodzi o bezwładność, tylko o że we wzorze na prędkość swobodnego spadania nie ma masy (V=gt). Gdyby to był egzamin gimnazjalny to racja, nie ma sensu komplikować, ale to jest mirko.
edit: też się myliłem XD chodzi o wzór na drogę z którego wynika że czas jest zależny tylko od drogi i przyspieszenia, z resztą nie wiem jakie były intencje pytającego
@miszo_balkan: Znajomość wzoru to jedno, ważniejsze wiedzieć skąd się wziął, na ciało działa siła grawitacji i siła bezwładności, przez co masa się skraca po obu stronach i dlatego nie ma tu znaczenia (przynajmniej gdybym ja stawiał takie pytanie, to o to by mi chodziło).
@HpALc_9000: Na spadające ciało działa grawitacja i opory powietrza. Siła bezwładności to siła pozorna, za pomocą której można opisać zachowanie przedmiotów w niektórych układach odniesienia. Jedziesz samochodem. Kierowca zahamował. Jebnąłeś ryjem o szybę. Tobie wyda się, że "coś cię rzuciło na szybę". Rzeczywiście można to opisać wzorem na siłę bezwładności, ale z punktu widzenia układu odniesienia-samochodu, będąc nieświadomym, że istnieje jeszcze inny układ odniesienia-droga. Ktoś stojący na chodniku zobaczy, że samochód