Wpis z mikrobloga

4 983 - 1 = 4 982

Tytuł: Paradyzja
Autor: Janusz Andrzej Zajdel
Gatunek: socjologiczne si-fi
★★★★★★★★★

Uwielbiam antyutopie :), a ta jest rewelacyjna.
Przeczytałem już z Zajdla Cylinder Van Troffa oraz Limes Inferior, tym razem padło na Paradyzję.
Tak do około 70% uważałem ją za dużo słabszą od wcześniejszych pozycji. Fajny pomysł, świetnie wykreowane społeczeństwo, ale czegoś brakowało i to właśnie się wydarzyło właśnie gdzieś w tej pozycji. Uwielbiam ten stan osłupienia, lawinowego nakręcenia, aż brakuje słów na opisanie tego.
Standardowo jak u Zajdla zakończenie zbyt szybko można by to spokojnie pociągnąć lub napisać kolejne tomy, ale już do tego przywykłem.
Książka obowiązkowo do przeczytania, nie tylko dla miłośników sci-fi.

#bookmeter
Pobierz nuj-ip - 4 983 - 1 = 4 982

Tytuł: Paradyzja
Autor: Janusz Andrzej Zajdel
Gatunek...
źródło: comment_Jap7wcXjM6azvWVGkHaKBvGkjUkgJKci.jpg
  • 8
@nuj-ip: chodzi mi bardziej o słownictwo i skłądnie, "brzmi" to wszystko tak jakoś jak odezwy komunistyczne, i nie mogę się oprzeć wrażeniu że swiat który opisuje to przemalowany w przyszłość komunizm, takie to wszystko u niego jekieś trąci komunistyczną myszką
@gentelman: Chyba na tym polegają antyutopie, żeby ukazać wady "idealnego społeczeństwa", a miał idealny wzorzec w postaci polskiej komuny. Dzięki temu mógł w jakiś sposób przemycić w swoich opowiadaniach te wizje i podobieństwa dla szerszego grona odbiorców.