Wpis z mikrobloga

@Forbot: Pozwolę sobie zadać dwa szybkie pytania:
1. Czy poza metodą prób i błędów jest jakaś metoda na określenie pojemności kondensatora potrzebnej do wytłumienia tętnień z przetwornic bez używania oscyloskopu?
2. Czy są jakieś wady zastosowania zbyt dużych kondensatorów, poza mocniejszym obciążeniem na starcie i dłuższym "wygaszaniem" po odcięciu zasilania?
@oczkers:
1) No pewnie, wszystko można zamodelować i policzyć, ale mnie to jakoś specjalnie nigdy nie interesowało. Nie robię sprzętu wojskowego, ani medycznego - stawiam na zabawę i praktykę. Trzeba też pamiętać, że te tętnienia są tak szybkie, że w prostych układach raczej nie zrobią niczego złego.
2) W przypadku przetwornic można też znaleźć informację na temat maksymalnej pojemności obciążenia - zbyt duże może działać szkodliwie. Tu odsyłam do noty katalogowych
@oczkers:
1. Wytłumienie tętnień z przetwornic impulsowych jest bardzo kłopotliwe (nawet posiadając oscyloskop czy analizator widma), pomagają odpowiednio dobrane koraliki ferrytowe oraz kondensatory, najlepiej MLCC a nie elektrolity czy tantale które w paśmie gdzie sieją przetwornice już dawno nie są kondensatorem tylko cewką. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie liniowego stabilizatora LDO z wysokim współczynnikiem tłumienia tętnień zasilania (PSRR) za przetwornicą. Jeśli masz układ w którym znajduje się jakiś precyzyjny przetwornik ADC
@0xFE: Zawsze sądziłem, że stabilizator napięcia odcina tylko nadwyżkę napięcia, kompletnie nie ruszając przebiegu.
Podstawowe zasady znam i wiem, że krótkie bardzo szybkie impulsy tłumi się ceramicznymi kondensatorami, a większe trzeba najpierw spłaszczyć elektrolitycznym. lub "uciąć" diodą prostowniczą. Zwykle robię tak, że równolegle łącze elektrolityczny 100 uF i 0.1 uF ceramiczny, a kiedy dalej obserwuje jakieś problemy to po prostu zwiększam pojemność ale to jest błądzenie we mgle i tak na
@oczkers: Tak, obcinają nadwyżkę napięcia razem z szumami. :) W notach lepszych stabilizatorów można spotkać charakterystykę PSRR w funkcji częstotliwości. Dobór kondensatora zależy od częstotliwości na jakiej pracuje system, kształtu przebiegu etc. Generalnie kondensatory elektrolityczne są kiepskie przy wyższych częstotliwościach na których pracują systemy mikroprocesorowe, dobrze radzą sobie jako główny magazyn energii. W odsprzęganiu cyfrowych układów scalonych gdzie występują gwałtowne piki prądu średnio radzą sobie nawet jako magazyn energii, dużo lepiej