Wpis z mikrobloga

Mirki, wytlumaczy mi ktos logicznie co sie wczoraj #!$%@??

Zostawilem resztki soku w szklance z ikei (standardowa ikeowska szklanka do napoi) i przez przypadek postawilem ja na biurku na dwoch bateriach CR2032 (pastylki) i poszedlem pod prysznic. Kapiac sie uslyszalem glosny huk, myslalem, ze spadla jakas ksiazka. Po powrocie z lazienki widze rozwalona w drobny mak szklanke. Drobinki szkla poruzrzacane byly po calym pokoju. Jakbym siedzial przy biurku to pewnie cala noc spedzilbym pozniej na ostrym dyzurze. Na szklanke nic nie spadlo, nie bylo nad nia zadnych polek, szklanka nie spadla z biurka. Ktos mi wyjasni co to sie #!$%@??

#oswiadczenie #kiciochpyta ##!$%@? #nauka #fizyka #ikea #pytanie
Komornickus - Mirki, wytlumaczy mi ktos logicznie co sie wczoraj #!$%@??

Zostawile...

źródło: comment_U7I7OZLNlzAvnLh6AQfwxgAJxp5MdY3n.jpg

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Komornickus: Słyszałem też o rozsypywaniu się szklanek ze szkła hartowanego (w końcu mają wbudowane duże naprężenia - i pod wpływem nawet bardzo niewielkiego impulsu - rysy, wstrząsu itp właśnie wybuchają) - kiedyś popularny arcoroc - teraz chyba większość szklanek to właśnie szkło hartowane - Twoja na pewno była hartowana.
O tutaj np masz (starą) dyskusję na ten temat: http://pl.sci.fizyka.narkive.com/pjExfhDL/eksplodowa-a-mi-szklanka-jak-to-wyja-ni
  • Odpowiedz
@Komornickus: Bardzo ciekawe.
Ja wykluczyłbym samoistne pęknięcie z powodu naprężeń. A podejrzewałbym albo delikatne przewodzenie prądu pomiędzy bateriami i nierównomierne podgrzanie szkła powodujące jego pęknięcie, lub bezpośredni wpływ samego prądu, ewentualnie ładunku na proces pęknięcia. Jeszcze możliwym jest, że szklanka, np. pod wpływem przeciągu przewróciła się lekko na stolik i roztrzaskała.
A co się stało z bateriami?
  • Odpowiedz