Wpis z mikrobloga

Mireczki, jak robię aktualizację przy pomocy aptitude (update + upgrade), to mam cztery nie aktualizowane pakiety (not upgraded). Jak sprawdzić które to dokładnie pakiety, w jakich wersjach i dlaczego nie są aktualizowane?
#linux #debian
  • 18
  • Odpowiedz
@cruc: Co wkleić? Polecenie brzmi.

sudo aptitude update && sudo aptitude upgrade
a zwrotka

Uzupełnianie niespełnionych zależności...

Nie zostaną zainstalowane, zaktualizowane ani usunięte żadne pakiety.

0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 0 do usunięcia i 4 nieaktualizowanych.

Do pobrania 0 B archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 0 B.


I mi chodzi o te cztery nieaktualizowane. Nie chcę bynajmniej wymusić ich aktualizacji, chcę tylko listę i w miarę możliwości przyczynę.
  • Odpowiedz
@bk88: Primo nie chcę mieszać apt-get z aptitude, a secundo nie chcę wymuszać aktualizacji, bo wiem że ma zostać tak jak jest. To jest jeden pakiet który holduję i jakieś trzy zależności, których nie znam. Po prostu chcę je poznać i upewnić się, że są niezaktualizowane bo są zależnościami tego pakietu.
  • Odpowiedz
@nahkranoth: Trochę nic mi to nie mówi. :)
Moja lista wygląda tak:

ih chromium
i chromium-l10n
id libmysqlclient18
id mysql-common

Chromium i pakiety językowe do Chromium holduję bo jest zbugowane w nowej wersji, ale te dwie libki do mysql nie mają z tym nic wspólnego i nie wiem o co chodzi. Są zaznaczone jako d, to chyba znaczy do usunięcia. Ale why-not mówi, że nie można znaleźć uzasadnienia dla usunięcia pakietu.
  • Odpowiedz
@nahkranoth: Tak, chyba masz rację. :( Ale to nie są zależności chromium, bo jak zdjąłem na próbę unholda to dalej nie zamierzały się zaktualizować. A why i why-not nie działają z wersjami (why-not package=version) i nie wiem jak sprawdzić dlaczego.
  • Odpowiedz
@nahkranoth: No dobra, mogę to gówno ręcznie zaktualizować za pomocą

aptitude install package=version
bez żadnych problemów typu psucie zależności. Pytanie, dlaczego aptitude nie robi tego automatycznie.
  • Odpowiedz
@nahkranoth: Dobra, znalazłem odpowiedź. :)

A propos polecenia upgrade:

It is sometimes necessary to remove one package in order to upgrade another; this command is not able to upgrade packages in such situations. Use the full-upgrade command to upgrade those packages as well.


Te dwie aktualizacje to były aktualizacje bezpieczeństwa i musiały zostać przeprowadzone jednocześnie, nie mogłem na przykład zaktualizować libmysqlclient18 i zostawić mysql-common. Widocznie upgrade aktualizuje pakiety po kolei i
  • Odpowiedz