Wpis z mikrobloga

#astronomia #fizyka #astrofizyka #kosmos #orbita

Dzień dobry, astromirki!

Mam dla was zagwozdkę nie lada.

Ale najpierw ustalmy dwa fakty odnośnie lotów orbitalnych.

Fakt pierwszy: Prędkość nie napędzanego aktualnie orbitera (satelity), ściśle zależy od jego wysokości nad planetą. Czyli innymi słowy - prędkość orbitowania zależy od orbity.
Ale jaka jest ta zależność? Otóż im wyższa orbita - tym mniejsza prędkość satelity. Przykładowo - na wysokiej, geostacjonarnej orbicie, satelita orbituje z o wiele mniejszą prędkością niż stacja kosmiczna ISS znajdująca się na stosunkowo niskiej orbicie (LEO). Konkretne wartości w tym przypadku to około 400 km dla ISS oraz około 35 tys km dla orbity stacjonarnej. Aby utrzymać swoją orbitę satelita geostacjonarny musi mieć nadaną prędkość około 3 km/s, zaś ISS czy inny satelita bliski Ziemi porusza się z prędkościami rzędu 7-8 km/s. Spoko. Jeszcze raz zatem - wyżej=wolniej.

Fakt drugi: Aby zmienić orbitę na wyższą, jak wiadomo, należy przyspieszyć. Z kolei aby np. zdeorbitować satelitę, należałoby wyhamować.

Tyle faktów.

Jak już pewnie niektórzy, co bystrzejsi zauważyli, FAKT 1 oraz FAKT 2 trochę się ze sobą kłócą. I na tym polega cała zagadka - jak to jest, że muszę przyspieszyć, aby znaleźć się wyżej, ale muszę poruszać się wolniej, aby pozostać na wyższej orbicie?

Spośród osób, które odnajdą prawidłowe rozwiązanie tego paradoksu zostanie rozlosowany darmowy splendor i chwała po czas trwania serwerów wykopu.
  • 26
@Detharon: kojarzysz te wszystkie tutoriale jak na przykład zbudować samolot i tak dalej? Chyba nie ma takich o podstawach orbit, twój obrazek przypomniał mi o tym. Może zrobimy taką serię bardzo prostych obrazków? ;)
@mab122: wydawało mi się, że o orbitach uczył samouczek w grze, ale mogę się mylić, bo już nie pamiętam :P Można by zrobić taką serię, ale obawiam się, że nie wzbudzi większego zainteresowania - bo kto miał się nauczyć, ten już pewnie to zrobił.